U Kaliforniji je na snagu stupio dosad najstroži zakon na svetu koji se tiče neželjene pošte, koja – kako istraživanja pokazuju – čini pozamašan deo ukupnog poštanskog saobraćaja na Internetu. U poslednjih godinu i po dana, tvrde predstavnici servisa Hotmail, broj neželjenih poruka u sandučićima njihovih korisnika porastao je za čak 500%, a grupa istraživača tvrdi da primanje i brisanje neželjenih poruka, kao i vreme utrošeno na to američke firme koštaju 8,8 milijardi dolara godišnje. Neželjena pošta (spam) ne samo da otežava korišćenje elektronske pošte već i smanjuje poverenje koje korisnici imaju u ovaj način komunikacije.
Ima i analitičara koji tvrde da nije daleko dan kada će polovinu svih poruka činiti upravo neželjena pošta, protiv koje još uvek nije pronađen efikasan lek. Softverski filtri pokazali su se kao nedovoljno precizni, a ograničavanje broja poruka koje mogu da budu poslate u toku jednog dana, što odskora primenjuju servisi Hotmail i Yahoo!, liči na očajnički korak i izraz nemoći. Zato se i nametnuo logičan zaključak: samo drakonske mere mogu da postignu rezultat u borbi sa „smećem“, najčešće reklamnog karaktera, koje zatrpava sandučiće.
Maksimalna novčana kazna koja preti osobama ili firmama koje šalju neželjenu poštu u Kaliforniji odnedavno iznosi milion dolara. Po novom zakonu, kažnjava se i onaj koji šalje neželjenu poštu, ali i firma čiji se proizvodi ili usluge reklamiraju na ovaj način. Dosad je najstroži američki zakon u ovoj oblasti predviđao maksimalne kazne od 500 dolara po poruci koja nosi naslov koji nema veze sa sadržinom, u kojoj nije navedena ispravna adresa za odgovor, ili je poslata zloupotrebom tuđeg računara ili web mail servisa.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com