Ako GPS na novom iPhone-u bude dobro radio, proizvođači GPS uređaja verovatno se neće osećati prijatno. Ipak, u ovom trenutku nad celom pričom o GPS-u stoji i nekoliko upitnika. Reč je, kažu, o sistemu A-GPS, što bi u principu trebalo da znači da standardnom GPS čipu, koji prima podatke sa satelita, pomažu Wi-Fi i podaci o položaju baznih stanica s kojih uređaj prima signal. Ali nije do kraja jasno koji se čip koristi za GPS u iPhone-u i hoće li cela stvar raditi bez konekcije na internet. Drugi problem je nedostatak turn-by-turn navigacije, jedne od ključnih funkcija svakog GPS uređaja. I o tome će se više znati kada iPhone bude u eksploataciji.
Na pominjanje baterije vlasnici starog iPhone-a verovatno će odmah da počnu da se brane rečima: "…radi dobro ako ne surfuješ previše", "…ne možeš očekivati da traje duže od jednog dana s tolikim ekranom", itd. Činjenica je da je trajanje baterije u starom iPhone-u u najboljem slučaju prihvatljivo. Međutim, nova verzija bi i to trebalo da ispravi: 300 sati na čekanju, 10 sati 2G razgovora, pet sati 3G razgovora, pet-šest sati surfovanja, sedam sati pregledanja video sadržaja, kao i 24 sata slušanja muzike. Ukratko, ako su podaci koje su iz Apple-a naveli barem približni istini, svi će biti vrlo zadovoljni.
U samom iPhone-u biće ispravljene i dodate mu mnoge sitnice, a spomenimo samo bolju navigaciju imenikom, poboljšani kalkulator sa scientific funkcijama, mogućnost snimanja slika s interneta, brisanje i pomeranje više dokumenata odjednom, podršku za dokumente u MS Office formatima (Word, Excel) i još mnogo toga. Posebno je zanimljiv novi servis nazvan mobileme, koji donosi jednostavnu sinhronizaciju vašeg PC-ja, Mac-a i iPhone-a, i to u push načinu rada, dakle, skoro u realnom vremenu.
Stiv Džobs (Steve Jobs) je prilikom predstavljanja novog modela iPhone-a dobre strane naglasio, dok je neke sitnice namerno preskočio. Jedna od njih je ugrađena kamera, koja je – prema prvim izveštajima – identična staroj; dakle, reč je o prilično lošoj kameri rezolucije 2 megapiksela, što je prilično razočaravajuće za ovakav tip uređaja. Takođe, nema ni govora o modelu sa 32 GB memorije, što se takođe očekivalo, a ni ostatak hardvera nije znatno poboljšan; primera radi, količina RAM-a je ostala ista, stereo (A2DP) Bluetooth nije podržan i tako dalje. Ipak, ništa od toga nije toliko strašno da ne bismo novom iPhone-u dali preporuku, pogotovo uzevši u obzir to da prvi testovi tvrde da je gotovo sve ostalo – prijem, zvuk, metalni tasteri – poboljšano u odnosu na prvi iPhone.
Kao što se već zna, Apple je snizio cenu novog iPhone-a, tako da verzija sa 8 GB prostora za čuvanje podataka košta samo 199 dolara, dok verzija sa 16 GB košta 299 dolara. Ta cena dolazi uz (najverovatnije) dvogodišnji ugovor, ali ipak je to prilično povoljno za ovako moćnu igračku.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com