Ako ovo čitate, verovatno ste čuli za Visual Studio.NET ili VB.NET, ali ne znate o čemu se zapravo radi. Ukratko, ovo je sledeća generacija razvojnog okruženja, koja je deo onoga što Microsoft naziva „.NET strategija“, a radi se o velikim planovima koji bi trebalo da donesu velike promene u softverski svet. VB.NET je deo Visual Studio.NET paketa, a u osnovi predstavlja sledeću generaciju Visual Basic-a (sedmu po redu). Kako kažu sami tvorci ovog novog alata, VB.NET predstavlja najveću promenu jezika Visual Basic, otkada je lansiran 1990. godine.
Novi Visual Basic zasnovan je na nečemu što se naziva „.NET Framework“ (.NET radni okvir), delu „.NET strategije“, koji u suštini stoji „na vrhu“ operativnog sistema. Kada programirate u VB.NET-u, vama na raspolaganju stoji „.NET Framework“ platforma, koja vam obezbeđuje veliki broj klasa (class), koje vas snabdevaju velikom funkcionalnošću. Ove klase vam omogućavaju rad sa funkcijama i procedurama koje vas zaista vode „u srce“ operativnog sistema, i to procedura koje do sada VB programerima nisu bile dostupne. Pored ovoga, „.NET Framework“ vam omogućava da zaboravite na organizaciju memorije, GUID-e i onoga što programeri popularno nazivaju „DLL Hell“, jer se framework o svemu ovome (teško je poverovati) brine automatski.
Novo okruženje se odlikuje velikom skalabilnošću, tako da sa ovim alatima možete kreirati gotovo sve, od DOS-orijentisanih konzolnih aplikacija, do celih web sajtova – i to kao da radite obične desktop aplikacije. Šta u suštini predstavlja framework? Da li je to program, operativni sistem ili nešto drugo? Zapravo, to je sve od ovoga pomalo, a najlakše ga je pojmiti kao dodatak (add-on) Windows-u, koji će u narednim verzijama ovog OS-a biti njegov podrazumevani deo.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com