Surferi-samoubice

Novi fenomen na japanskoj mreži: sajtovi za samoubice! Pa šta se tamo dešava? Logično, tu dolaze ljudi koji žele da izvrše samoubistvo, komuniciraju međusobno i razmenjuju „recepte“.

Najnoviji slučaj se odnosi na Japanca i Japanku koji su se na takvom mestu sreli i dogovorili se da zajednički okončaju svoj život. Do kontakta i upoznavanja je došlo u jednoj od chat-soba adrese za one kojima je „svega dosta“. Čudnovato prijateljstvo je trajalo oko mesec dana, pre nego što je pao dogovor o zajedničkom činu i načinu na koji će se izvršiti.

Samoubilački par su sačinjavali 46-godišnji zubar, koji se nedavno razveo i imao ozbiljne zdravstvene probleme i 25-godišnja devojka koja je izgubila posao i bila, takođe, opterećena porodičnim problemima. „Ritual“ je izvršen u zubarevoj kući, gde su nesrećni Japanci progutali smrtonosnu dozu pilula za spavanje.

Pre nego je samoubistvo izvršeno, par je intenzivno komunicirao preko email-a i želeo da u „projekat“ uključi i druge zainteresovane koji su posećivali adresu za samoubice. „Pošto imamo zajednički cilj, nemamo čega da se bojimo“, glasi jedna od rečenica iz email-a koji je zubar uputio svojoj „partnerki“.

Na sajtu na kome je došlo do kontakta, zainteresovanima je omogućeno da pročitaju različite „recepte“ za „prekraćivanje muka“, a često se i među porukama posetilaca mogu naći „saveti“ i „pomoć“ za one koji nameravju da idu do kraja.

Japanska policija je otkrila više ovakvih sajtova, ali ne objavljuje njihove adrese, niti navodi tačan broj. Ali, čini se pojava nije nimalo bezazlena, pošto su otkriveni i slučajevi u kojima vlasnici od svega pokušavaju da naprave biznis. Naime, jedan od sajtova nudio je otrov cijanid, čija se cena, zavisno od količine, kreće u rasponu od 258 do 430 dolara. Decembra 1998. godine jedna je žena u Tokiju upravo izvršila samoubistvo koristeći „usluge“ ovakvog Internet-servisa. Vlasnik adrese je otkriven, ali prekasno. I on sam je izvršio samoubistvo progutavši cijanid, a kod njega su pronađene zalihe otrova dovoljne za 3.000 „korisnika“. Ostaje pitanje zašto je vlasnik uopšte prodavao „robu“, ako je već planirao da sebi prekrati život. Ili je možda „biznismen“, u kontaktu sa samoubicama, postao labilan i sam poželeo da „pređe na drugu stranu“.

Još jedan sličan slučaj je zabeležen prošle godine, kada je u hotelskoj sobi pronađena žena u nesvesnom stanju. Poželevši da izvrši samoubistvo, ona je na jednu od „samoubilačkih“ adresa postavila poruku u kojoj traži pomoć, i jedan surfer joj je i pomogao: poslao joj je 100 pilula za spavanje. Ona je, ipak, preživela, a on je otkriven i uhapšen.

Novi, morbidni fenomen je uzbudio japansku javnost, i postao tema jednog od trenutno najpopularnijih filmova u japanskim bioskopima.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com