Sve je manje pametnih

Sve je manje ljudi sa genima za pamet, odnosno onim genima koji osiguravaju sklonost višim nivoima učenja, pa naučnici smatraju da je trenutno na delu negativna selekcija u razvoju čoveka.

Takav razvoj događaja mogao bi imati ozbiljne posledice za ljudsku vrstu u narednim vekovima – upozoravaju naučnici.

Studija sprovedena na velikom uzorku od 109.000 Islanđana otkrila je da osobe koje su nosioci gena za duže obrazovanje ređe formiraju porodicu.

Autori istraživanja navode da studije pokazaju kako genetske varijante utiču na obrazovna dostignuća.

Istovremeno, novija genetska istraživanja omogućila su definisanje takozvanih poligenskih ocena – brojeva koji predstavljaju snagu uticaja određene grupe gena na određene karakteristike.

U svom istraživanju autori su utvrdili da je poligenska ocena za obrazovna dostignuća povezana sa odgođenom reprodukcijom i manjim brojem dece.

Naučnici ističu da bi koeficijent inteligencije mogao da bude oko 0,3 po deceniji, što na evolucionom nivou može imati vrlo veliki značaj.

„Mi smo kao vrsta određeni sposobnostima naših mozgova. Obrazovanje je trening i usavršavanje naših mentalnih sposobnosti. Zato je fascinantno otkriti da genetski faktori povezani sa dužim vremenom provedenim u učenju postaju sve ređi u populaciji“, upozoravaju naučnici, a prenosi portal Nezavisne.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com