Prva Boingova misija s astronautima završena je sletanjem na Zemlju kapsule čliji uređaji imaju kvarove, te se vratila prazna, a dva probna pilota su još u svemiru, i biće tamo do sledeće godine jer je NASA procenila da je njihov povratak istom kapsulom previše rizičan.
Šest sati od odlaska s Međunarodne svemirske stanice, Starlajner je padobranom sleteo u raketni poligon Vajt Sends (White Sands) u Novom Meksiku, spuštajući se autopilotom u pustinju.
Bio je to kraj drame koja je počela junskim lansiranjem Boingovog dugo odlaganog debija letenja u svemir s posadom, ali sve je brzo eskaliralo u dugotrajnu misiju pogođenu kvarovima potisnika i curenjem helijuma.
Mesecima je povratak veterana vazduhoplovstva Buča Vilmora (Butch Wilmore) i Sanija Vilijams (Suni Williams) bio pod znakom pitanja jer su se inženjeri borili da shvate probleme kapsule i probaju da ih reše.
Boing je insistirao nakon opsežnog testiranja da je Starliner bezbedan da vrati astronaute kući, ali NASA se nije složila i umesto toga se odlučila za povratni let s kompanijom SpejsIks.
Astrunauti će se vratiti u februaru, više od osam meseci pošto su krenuli na ono što je trebalo da bude probno putovanje u svemir od svega nekoliko dana.
Vilmor i Vilijams trebalo je da slete Starlajnerom nazad na Zemlju sredinom juna, nedelju dana od njegovog lansiranja.
Ali njihova vožnja do svemirske stanice bila je poremećena kaskadom problema sa potisnikom i gubitkom helijuma, a te je NASA odlučila da je bolje da ostanu gde su.
Vilijams je noćas bdeo da vidi kako će sve proći. „Dobro sletanje, prilično sjajno“, prenela je Boingova kontrola misije.
Bilo je nekih prepreka tokom ponovnog ulaska, uključujući više problema sa potisnikom, ali Starlajner je „sleteo odlično“, rekao je menadžer programa NASA-ine komercijalne ekipe Stiv Stič (Steve Stich).
Mada je povratak kapsule bio dobar, „mislim da smo doneli ispravnu odluku da nećemo pustiti Buča i Sani na let“, rekao je Stič na konferenciji za novinare.
Boing nije učestvovao na brifingu u Hjustonu povodom povratke kapsule.
Ali dvojica najviših zvaničnika te kompanije su rekla zaposlenima da podržavaju odluku koju je donela NASA.
„Iako ovo možda nije bilo onako kako smo prvobitno zamislili završetak probnog leta, podržavamo odluku koju je donela NASA za Starlajner i ponosni smo na to kako su se naš tim i svemirska letelica ponašali“, napisali su rukovodioci.
Pošto su se spejs-šatlovi povučeni iz upotrebe pre više od decenije, NASA je angažovala Boing i SpejsIks za letove u svemir.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com