Čim su temperature počele da rastu, u ravnici Đijangan u centralnoj kineskoj provinciji Hubej počeli su prolećni radovi.
Za razliku od tradicionalne poljoprivrede, staklenici povrća u gradu Sanhe, Jingčeng rade sa pametnim tehnologijama. Kako piše Sinhua, sistemi za navodnjavanje kap po kap, meteorološke stanice i mreže za zaklon od sunca tamo rade automatski i regulišu okruženje u skladu sa potrebama biljaka.
Da bi unapredio lokalni poljoprivredni razvoj, grad Jingčeng je investirao u moderan poljoprivredni park od više od 200 mu (oko 13,33 hektara) u Sanheu, koji kombinuje poljoprivredna istraživanja, proizvodnju i agroturizam.
U svakom plasteniku koji se prostire na površini od 0,23 hektara, hiljade novozasađenih sadnica čeri paradajza dobro napreduju na supstratu bez zemlje i bujno rastu.
„Podloga je mekana i labava. Napravljena je od izmrvljene ljuske kokosa“, rekao je Liu Ćuan, tehnički direktor savremenog poljoprivrednog parka, dodajući da kokosovu plevu odlikuje dobra propustljivost vazduha i da pomaže rast korena paradajza.
„Za razliku od tradicionalnog tla koje je podložno štetočinama i bolestima nakon nekoliko godina uzgoja, kokosova pleva nema takvih problema“, rekao je Liu.
U plastenicima je svaka biljka paradajza je opremljena strelicom koja je povezana sa sistemom za navodnjavanje kap po kap.
„Strelica kap po kap redovno izbacuje hranljive materije u supstrat i đubri paradajz tako što se unapred podešava količina i učestalost đubrenja hranljivim materijama u kontrolnom centru sistema za navodnjavanje“, rekao je Liu.
Kako se približava podne i sunce postaje jače, zaštitna mreža se automatski otvara kako bi smanjila direktnu sunčevu svetlost unutar staklenika.
„Možemo da detektujemo faktore okruženja kao što su svetlost, vlažnost i temperatura u realnom vremenu preko potpuno funkcionalnog sistema koji je u stanju da izvrši inteligentna prilagođavanja kako bi osigurao da biljke paradajza rastu u idealnim uslovima“, rekao je Liu.
Sem toga, ako je stalno kišovito vreme, dodatne lampe će se uključiti da dopune osvetljenje. U slučaju vrelog vremena, staklenik može da ispusti toplotu pokretanjem ventilacione opreme i sistema za cirkulaciju vode.
„Nakon što se čeri paradajz posadi u proleće, period berbe traje od aprila do sledećeg januara“, rekao je Liu, dodajući da svaki staklenik ima 4.600 biljaka paradajza i može da proizvede oko 50 tona godišnje, što je skoro dvostruko više od tradicionalnog uzgoja.
Sada poljoprivredni park privlači mnogo uzgajivača povrća iz okoline da uče iz njegovog iskustva. „Tokom sezone žetve, organizuje se branje paradajza za publiku što je postalo atrakcija u kojoj uživa lokalno stanovništvo „, rekao je Đin Jičeng, zamenik direktora gradskog odeljenja za poljoprivredu i ruralna pitanja.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com