Telefon vam je upao u vodu? Zaboravite na pirinač – ovo je jedino što treba da uradite

Kada vam telefon upadne u vodu, najvažnije je da ne paničite. Isključite uređaj što je pre moguće, jer električna struja koja se nalazi unutra može prouzrokovati veću štetu.

Izbegavajte da pritiskate dugmad ili preterano tresete uređaj, jer tečnost može da prodre još dublje u osetljive delove telefona. Brzina vaših reakcija je ključna, jer su prve sekunde i minuti često odlučujući u sprečavanju trajnog oštećenja.

Mit o pirinču

Verovatno ste čuli savet da stavite telefon u pirinač ako padne u vodu. Međutim, stručnjaci ovaj pristup nazivaju mitom. Pirinač može delimično da apsorbuje vlagu, ali neće ukloniti svu tečnost koja se nakupila unutar uređaja. Najefikasnije je pratiti proverene korake koje ćemo opisati u nastavku.

Šta učiniti odmah nakon nezgode

1. Isključite uređaj – čim primetite da je telefon došao u kontakt sa vodom, isključite ga. Ne pritiskajte nijedno dugme jer to može pogoršati situaciju.

2. Nemojte ispirati telefon pod tekućom vodom – Ako je vaš telefon upao u tečnost koja nije čista voda (kao što je slana voda, sok ili bilo koja druga tečnost), preporučuje se da ga nežno isperite destilovanom vodom. Budite oprezni! Nemojte koristiti jak mlaz vode jer to može izazvati dodatna oštećenja.

3. Nežno obrišite uređaj – Koristite papirne ubruse ili meku krpu da nežno obrišete spoljašnjost telefona.

4. Uklonite SIM karticu – Ako je moguće, odmah uklonite SIM karticu iz telefona i obrišite je. Takođe preporučujemo da otvorite sve moguće otvore na uređaju kako biste dozvolili da tečnost ispari.

5. Koristite komprimovani vazduh – Ako imate na raspolaganju komprimovani vazduh, možete ga koristiti da pažljivo izduvate tečnost sa teško dostupnih mesta. Međutim, izbegavajte da koristite fen za kosu jer toplota može oštetiti neke od komponenti telefona.

Korišćenje kesa od silika gela umesto pirinča

Najbolji način da osušite telefon je da ga stavite u hermetički zatvorenu posudu napunjenu kesicama silika gela. Često se nalaze u pakovanju cipela ili torbi, ove male kese su izuzetno efikasne u upijanju vlage. Ostavite telefon u takvoj posudi najmanje 24 sata da biste uklonili što je moguće više vlage.

Kada ponovo uključiti telefon?

Pre nego što ponovo uključite uređaj ili ga povežete sa punjačem, uverite se da je potpuno suv. Ako prebrzo uključite telefon, vlaga može izazvati kratke spojeve i dodatno oštetiti uređaj. Prema rečima stručnjaka, nakon vidljivog sušenja, trebalo bi da sačekate najmanje pet sati pre nego što pokušate da dopunite.

Kada se obratiti stručnjacima

Ako vaš telefon i dalje ne radi kako treba nakon svih ovih koraka, ne pokušavajte sami da rutujete svoj uređaj. Najbolje je kontaktirati profesionalce koji imaju prave alate i znanje za popravku oštećenih telefona. Mnoge radionice imaju specijalnu opremu za sušenje telefona, što povećava šanse za uspešnu popravku.

Oprez kada koristite vodootporne telefone

Iako su mnogi moderni telefoni označeni kao vodootporni, budite oprezni. Otporan na vodu ne znači i da je uređaj potpuno vodootporan, što znači da i dalje može biti ranjiv ako je predugo izložen vodi ili ako dođe u kontakt sa slanom vodom, što je posebno štetno.

Iako mnogi telefoni imaju visoke IP ocene za otpornost na vodu i prašinu, uslovi testiranja u laboratorijama značajno se razlikuju od situacija u stvarnom životu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com