Telepatologija

Telemedicina predstavlja skup procedura za prenos medicinskih informacija u elektronskom obliku. U pitanju je jedan sasvim nov pristup problematici iz oblasti medicine na bazi primene informatike i raฤunarske tehnike, sa razliฤitim hardverskim i softverskim reลกenjima. Prvi koraci u tom pravcu ostvareni su putem telefonskih i optiฤkih veza, zatim preko intranet sistema, da bi sa pojavom Interneta prerasli u globalni servis sa gotovo neograniฤenim moguฤ‡nostima primene. Do sada je odrลพano 5 kongresa evropskih telepatologa a poslednji 21. i 22. jula 2000. (Aurich, Germany). S obzirom da je razvoj ove oblasti zapoฤeo u vrlo bliskoj proลกlosti joลก uvek ne podleลพe nekim konvencijama i standardizaciji. Upravo iz tih razloga svaki korak ka sistematizaciji bilo koje vrste od izuzetnog je znaฤaja.

K. Kayser, J. Szymas i R. Weinstein, eminentna imena svetske telemedicine, nedavno su objavili priruฤnik pod nazivom Telepathology (izdavaฤ Springer-Verlag New York, Incorporated), u ลกtampanoj i elektronskoj verziji. Elektronska varijanta je bogatija kolor ilustracijama i demo verzijama nekih programa kao ลกto su model relacionih baza (tzv. statiฤka telepatologija) i softver za upravljanje putem Internet prikljuฤaka (dinamiฤka telepatologija). Program je u PDF formatu pa je neophodno imati Adobe Acrobat Reader (optimalno reลกenje je varijanta 4).

Knjiga se sastoji od nekoliko tematskih celina. Prvi deo obuhvata teorijske osnove telepatologije i kratak istorijat ove najrazvijenije oblasti telemedicine. Zatim, govori se o teorijskim i praktiฤnim aspektima, kao i tehnologijama pomoฤ‡u kojih se realizuje. Posebno poglavlje prezentira trenutne moguฤ‡nosti i perspektive razvoja ove nauke sa mnogim reลกenjima primenjenim ลกirom sveta. Zanimljivo je da je i jugoslovenski program telepatologije (na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, mr. sci. med. dr Ivica Milosavljeviฤ‡) naลกao mesto na ovim stranicama.

Najviลกe prostora posveฤ‡eno je razvijenim svetskim programima telepatologije. Na sprovoฤ‘enju tih programa najveฤ‡e rezultate postigli su univerzitetski centri Amerike (Harvard, Arizona, Masaฤusets), Evrope (Udine, Aberdin, Duisburg, Tromso) i ostalih delova sveta (Japan, Tajvan, ฤŒile).

Zatim, priruฤnik sadrลพi programe koji ilustruju princip funkcionisanja statiฤke i dinamiฤke telepatologije i HTML prezentacije elektronskih ฤasopisa iz telemedicine. Posebno mesto pripada bazi Issa, koja predstavlja specijalizovan sistem za arhiviranje medicinskih podataka (slike sa mikroskopa, radiografski snimci, mikroskopski preparati i dr.). Program omoguฤ‡ava direktno povezivanje sa ureฤ‘ajima kao izvorima tih slika. Realizuje se na primer uz pomoฤ‡ video kamere vezane sa mikroskopom, foto aparata sa sloลพenim sistemom soฤiva, rentgenskog ureฤ‘aja ili skenera.

Za organizaciju multimedijalnih sadrลพaja mogu se u ovoj oblasti koristiti razni serveri. Autori ovog priruฤnika predstavljaju projekat Euroquant. Dinamiฤka telepatologija ilustrovana je izuzetno uspelom HTML prezentacijom koja simulira telemikroskopiranje u realnom vremenu. Na kraju, dato je nekoliko sluฤaja iz oblasti neuropatologije za koje je dijagnoza postavljena koriลกฤ‡enjem procedure dinamiฤke telepatologije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com