Terapeutsko kloniranje I

Pored kloniranja ljudi, oštru polemiku izaziva još jedan oblik „kopiranja“: terapeutsko kloniranje. Pod ovim pojmom se podrazumeva kloniranje ljudskih embriona, čije se ćelije upotrebljavaju u terapeutske svrhe. Naučnici koji se bave ovakvim istraživanjima ističu izuzetnu vrednost ovakve vrste kloniranja u borbi protiv mnogih bolesti. Naime, embrionske ćelije predstavljaju osnovu iz koje „rastu“ sva tkiva u našem organizmu, njih oko 130.

Iz neizdiferenciranih ćelija ljudskog zametka nastaju sve specifične ćelije: od krvnih, do ćelija koje čine tkivo srca, bubrega ili mozga. Istraživanja su pokazala da se ovakve ćelije mogu uzgajati i usmeravati u određenom pravcu, u svrhe dobijanja specifičnih tkiva. Tako dobijene ćelije bi mogle da služe kao zamena oštećenim tkivima i uspešnom lečenju mnogih bolesti.

Kako se dobijaju embrionske ćelije? Jedan od načina je njihovo izdvajanje posle abortusa, a zatim i uzgajanje u posebnim uslovima kako bi se dobila „kolonija“ koja može da se dalje diferencira. Ipak, ovakav način ne pruža dovoljno „građe“ – naučnici predlažu kloniranje embriona, kao efikasan način za obnavljanje „zaliha“. Upravo se oko ovog pitanja i „lome koplja“: da li terapeutska korist čini ovakav proces moralnim i opravdanim? Zagovornici kloniranja embriona su naučnici koji su već došli do određenih rezultata u ovoj oblasti; s druge strane, postoje veliki otpori u javnosti, a naročito među pripadnicima religioznih zajednica, koji smatraju ovakva istraživanja nemoralnim.

Državna politika u ovoj oblasti je još uvek nejasna: malo je zemalja koje imaju posebne zakone, i gde su parlamenti formirali jasan stav u odnosu na terapeutsko kloniranje. Japan je jedna od retkih država gde vlasti u potpunosti podržavaju ovakve eksperimente. U SAD-u i Velikoj Britaniji, dvema vodećim silama na području genetike, još uvek traju polemike o tome da li i na koji način treba dozvoliti kloniranje embriona.

U Velikoj Britaniji je dugo trajala polemika „za ili protiv“. Mnogi analitičari političkih zbivanja na Ostrvu su čak tvrdili da će pitanje terapeutskog kloniranja biti jedan od težih ispita za Blerovu vladu, a od odluke će direktno zavisiti da li će ta garnitura političara uspeti da opstane na vrhu. Vlada je „prelomila“ i odlučila da podrži kloniranje embriona, ali uz jaka ograničenja i kontrolu. Ovakvu odluku su podržala oba doma britanskog parlamenta, pri čemu je, ipak, značajan broj političara bio protiv ili ostao uzdržan.

Iako je britanski parlament podržao terapeutsko kloniranje u januaru 2001. godine, smatrajući da će ovakva istraživanja doneti mnogo dobrobiti i pomoći u lečenju teških bolesti, vlada je upozorena da mora strogo da kontroliše čitav proces kako se kloniranje embriona ne bi pretvorilo u kloniranje ljudi ili zloupotrebilo na bilo koji način. Poslanici su ponovo podsetili na Alder Hey skandal, koji predstavlja opomenu i svedoči o tome da naučnici mogu da postave svoja istraživanja ispred morala i arogantno krše sva pisana i nepisana pravila.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com