U Velikoj Britaniji, u srednjoj školi u mestu Sanderlend, postavljen je skener koji može da prepozna osobu na osnovu snimka dužice u oku. Skener je postavljen u školskoj kantini s ciljem da se učenicima omogući dobijanje obroka bez plaćanja gotovim novcem. Za prepoznavanje učenika dovoljno je nekoliko sekundi snimanja oka i još nekoliko trenutaka za upoređivanje rezultata s bazom podataka učenika škole. Po istom principu, uređaj će biti postavljen i u školskoj biblioteci.
Ovakvi skeneri zasad su u eksperimentalnoj fazi, ali postoje planovi za njihovo postavljanje u školama širom Britanije. Dužica se pokazala kao idealna za identifikaciju, jer su naučnici koji se bave biometrijom otkrili da se njena fizička struktura ne menja tokom života, da je kod svakog čoveka ta struktura drugačija i da je moguće opisati je matematički, bez obzira na njenu izuzetnu kompleksnost.
Biometrijske metode počinju da koriste i proizvođači mobilnih telefona. Japanska firma DoCoMo predstavila je telefon s oznakom F505i, koji vlasnika prepoznaje po otisku prsta, a ne po PIN kodu. Pošto je telefon opremljen i kamerom, dovoljno je pomoću nje snimiti otiske prsta i pri svakom sledećem korišćenju dodirnuti senzor koji se nalazi na telefonu. Ukoliko se otisak poklapa sa slikom otiska u memoriji telefona, aparat će biti otključan i spreman za korišćenje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com