Iako kineske vlasti podržavaju upotrebu Interneta i smatraju ga bitnim za razvoj svoje ekonomije, još uvek ne mogu da se oslobode straha od „subverzivnih“ sadržaja sa kojima mogu da se susretnu korisnici. Pre svega se misli na sajtove koji kritikuju režim i uređenje, i koji su antikomunistički opredeljeni, ali i na pornografiju i, uopšte, sve što „dolazi sa Zapada i ugrožava moral“. Tokom 2001. godine pokrenuta je široka akcija provere rada Internet kafea, kojih u najmnogoljudnijoj zemlji sveta ima oko 94.000.
Iako je u odnosu na broj stanovnika (1,3 milijarde) broj korisnika Interneta još uvek mali – 27 miliona – ipak je primetan vrlo visok rast, jer je do pre dve godine u Kini bilo oko 4 miliona surfera. Od trenutnog broja, njih čak 4,5 miliona zavisi od Internet kafea jer nema svoj kompjuter. Zato su i „surfernice“ počele da „niču kao pečurke posle kiše“: obično su u pitanju mali, skromni lokali, a kompjuteri se mogu pronaći čak i u berbernicama ili mesarama. Ipak, neposedovanje sopstvenog kompjutera nije jedini razlog njihovog korišćenja – strogi kineski propisi koji zabranjuju pregledanje „subverzivnih“ sadržaja, nagone mnoge surfere da anonimno surfuju upravo iz Internet kafea.
Osetivši potencijalnu opasnost, režim je naložio instaliranje softvera koji bi blokirao pristup nepoželjnim stranicama, i pratio aktivnosti surfera na Mreži. Samo polovina kafea je prihvatila nove propise: na udaru su se našli oni koji to nisu uradili, pa je zatvoreno 17.448 lokala, a slična sudbina može da zadesi i još 28.000 Internet kafea ako posle izrečene opomene ne instaliraju softver.
Srodne teme:
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com