Potraga za vanzemaljskim oblicima života traje već veoma dugo, ali nije donela nikakve konkretne rezultate. Osnovna pretpostavka na kojoj se traganje zasnivalo je bila da živa bića van naše planete koriste radio-signale za komunikaciju. Zato su za pretraživanje svemira angažovani sve veći i sve moćniji radio-teleskopi koji su bili projektovani tako da imaju mogućnost i primanja i odašiljanja radio-signala. Sa naše planete su poruke u takvom obliku kretale u kosmos, ali nismo dobili odgovor koji bi potvrdio da je neko primio „poziv“.
Da li to znači da života van naše planete nema? Ili ga možda tražimo na pogrešan način? Naučnici sa Harvardskog Univerziteta, SAD, su skloniji ovoj drugoj tvrdnji i smatraju da je pretpostavka o komunikaciji putem radio-talasa možda bila pogrešna. Njihova ideja je da bi vanzemaljci verovatnije koristili lasere za međuzvezdanu komunikaciju. Na toj pretpostavci je započeo novi projekat potrage za životom u svemiru, čiji će rezultat biti laserski teleskop pod nazivom Optical Seti, koji će biti pušten u rad sledeće godine.
Laserska poruka poslata sa Zemlje će mnogo brže i mnogo dalje putovati kroz svemir, a naučnici tvrde i da će biti mnogo „čitljivija“. Laserski impuls koji traje samo milioniti deo sekunde bi mogao da bude mnogo jači od svetlosti zvezde u sistemu iz koga je poslat. Novi teleskop će svetlosne impulse moći da „čita“, ali će preko njega oni biti i odašiljane u svemir, u nadi da će neko da ih uoči.
Optical Seti će biti opremljen specijalnim kamerama koje će moći da registruju svetlosni signal koji traje manje od milijarditog dela sekunde, a sam laser na teleskopu će moći da prizvede svetlost 5.000 puta jaču od svetlosti Sunca.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com