Umrežavanje. Jedna od magičnih reči na kraju XX veka. Svi se umrežavaju – firme, kompanije, institucije, srodne web-lokacije, organizacije sa zajedničkim ciljevima… Povezivanje koje ima za cilj lakše i efikasnije funkcionisanje, bržu i svrsishodniju komunikaciju.
Naravno, i institucije kulture prate ovakve trendove i mnogo je lokacija na web-u koje okupljaju pojedince, organizacije, institucije. Umrežavanje može da se odvija unutar državnih granica, regiona ili se koncept zasniva na susretu različitih kultura i razmeni uticaja.
Što se tiče zvaničnih državnih institucija, centri ovakvih nastojanja su obično sajtovi ministarstava kulture, lokacije na web-u koje pokušavaju da povežu, objedine i sinhronizuju projekte različitih organizacija i institucija na teritoriji jedne države. Što se domaćeg Interneta tiče, mi smo verovatno jedna od poslednjih zemalja u Evropi čije Ministarstvo kulture nema svoj sajt, i uopšte, čije su zvanične institucije veoma malo zastupljene na mreži. Disperzija, neorganizovanost i nepovezanost su odlike našeg kulturnog, ali i svakog drugog prostora. Ipak, postoji nada da će se nešto promeniti u ovoj oblasti i da će se i Jugoslavija priključiti globalnoj tendenciji umrežavanja i povezivanja. Zato ćemo se u ovom članku pozabaviti hrvatskim Internetom i njihovim nastojanjima u oblasti kulture. Poređenje može da bude korisno.
Sajt Hrvatskog ministarstva kulture se nalazi na adresi www.min-kulture.hr i po rečima ministarke Biserke Cvjetičanin, Hrvatska je u velikoj meri kasnila za ostatkom Evrope u kojoj se sajtovima ministarstava posvećuje velika pažnja, a u njih se ulažu i znatna materijalna sredstva. Ipak, sajt je postavljen, vrlo jednostavno koncipiran, pregledan, sadržajan i informativan. Na ovoj adresi se mogu naći podaci o samoj instituciji, programu rada, ciljevima, finansiranju, tekućim i budućim projektima, propisima u ovoj oblasti, kao i linkovi ka drugim prezentacijama kulturnih institucija i organizacija na teritoriji Hrvatske. Takođe i vrlo detaljan spisak linkova međunarodnih organizacija sa kojima hrvatsko Ministarstvo sarađuje ili ima nameru da to učini. Sve u svemu, detaljno i precizno koncipiran sajt.
Na kraju ove godine, pažnju kulturne javnosti u susednoj državi privlači najnoviji projekat Ministarstva kulture, pod imenom CultureLink. O čemu se, zapravo, radi? Evo objašnjenja same ministarke Cvjetičanin: „Projekat CultureNet Croatia je zamišljen na način da omogući našim kulturnim institucijama, kao i pojedincima, umjetnicima, bolje komuniciranje na razini Hrvatske i, osobito, na međunarodnoj razini. Riječ je o virtualnom centru CultureNet Croatia, dakle hrvatska kultura na Internetu, koji će se raditi tijekom tri godine. Ponajprije će se nastojati određene kulturne institucije povezati linkovima na Internetu, budući da već postoje veoma dobre web-stranice pojedinih kulturnih institucija. Pristupit će se izradi portala na koji će moći svatko dolaziti i dobivati konkretne informacije o kulturnim institucijama, o hrvatskim umjetnicima, o zbivanjima u hrvatskoj kulturi, kulturnim manifestacijama. Dakle, s jedne strane prezentirat će se hrvatska kultura, a s druge omogućiti našim kulturnim djelatnicima i umjetničkim stvaraocima da bolje uspostavljaju partnerstvo s drugim institucijama i umjetnicima u zemlji i u svijetu. Osobita pozornost posvetit će se fondacijama i sponzorima u kulturi. Danas se mnoge kulturne aktivnosti u svijetu financiraju iz vrlo diverzificiranih izvora, pa je i namjera projekta da naše institucije upozori na te izvore. To je u skladu s novom kulturnom politikom Ministarstva kulture koje je i samo poduzelo niz mjera za poticanje sponzorstva i donatorstva. Redovito će se evaluirati rezultati i unositi daljnje inovacije u rad.“
Ovaj je projekat dobio itekako značajnu finansijsku potporu od instituta „Otvoreno društvo – Hrvatska“, pri čemu će se u budući kulturni portal uložiti 300.000 dolara. Prema rečima gospođe ministarke, to neće biti glomazni projekat i u njemu će raditi manja grupa, svega 5 do 6 ljudi, pri čemu će se „širiti mreža partnerstva, uključivat će se pojedine institucije sa svojim vlastitim radom, idejama, prijedlozima i svojim suradnicima. Radi se, dakle, o manjoj ekipi koja će koordinirati jedan opsežan projekt, koja će u različitim fazama (i aspektima) rada uključivati i pojedine institucije i pojedince u suradnju, ukratko rečeno, na djelu će biti umrežavanje, networking, već široko prihvaćeno u svijetu. Danas se doista cijeli svijet umrežava, i društva i kulture, te je ovaj projekt Hrvatske još jedan vrijedan doprinos informacijskim naporima u prvim godinama XI stoljeća.“
Citati ministarke Cvjetičanin su preuzeti sa lokacije www.moderna-vremena.hr, hrvatske online-knjižare, ali i mesta na kome je moguće pročitati zanimljive prikaze, osvrte, vesti, kolumne i razgovore iz oblasti kulture.
Vratimo se na „domaći“ teren. Već smo konstatovali da zvanične institucije još nisu krenule u osvajanje „elektronskih“ teritorija i da im tek predstoji proces umrežavanja i povezivanja. Ali, da li ima lokacija koje se kulturom bave, a koje zavređuju pažnju? Pa, naravno, ali više o tome u sutrašnjem članku.
Na slici: Hrvatsko narodno kazalište
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com