Netscape je izdao drugi preview nove verzije svog web čitača. Trenutno aktuelna tržišna verzija je Netscape Communicator 4.74, a novom bi verzijom Netscape, koji je nekada suvereno gospodario tržištem web čitača, a sada ga ne koristi ni četvrtina od ukupnog broja korisnika Interneta, mogao da se približi svom glavnom konkurentu, Microsoft-ovom Internet Explorer-u. Ovaj web čitač u novoj će se verziji, označenoj kao 6.0, zvati samo Netscape (bez Communicator), a objavljivanje komercijalne, finalne verzije očekuje se do kraja godine.
Netscape je u poslednje vreme pretrpeo velike kritike stručne javnosti na račun svoje sporosti i inertnosti u izdavanju novih verzija, a čuju se i glasovi da najavljene inovacije u verziji 6 nisu dovoljne da se opravda toliko kašnjenje. Zvaničnici Netscape-a ovo pravdaju činjenicom da je nova verzija „remontovana“ iz korena, kako bi mogla da se bez problema izvršava na tri platforme (Windows, Linux i Macintosh), te bolje uskladila sa Web Standards Project-om (WaSP). Erik Krok (Eric Krock), jedan od menadžera kompanije, kaže: „Sa novom verzijom donosimo neverovatno široku i duboku podršku standardima koju nijedan drugi proizvođač web čitača nije ponudio čak ni na jednoplatformskim proizvodima“.
Najveći novitet je korišćenje XUL-a (XML-based User Interface Language), programskog jezika zasnovanog na XML-u čiji je razvoj započet u martu 1999, za izradu elemenata korisničkog sučelja čitača. Korišćenjem jezika koji sam čitač može da razume i interpretira, izbegavaju se problemi sa kompatibilnošću koji se javljaju korišćenjem nekog od konvencionalnih programskih jezika, poput C++ – a, a delovi aplikacije vezani za interfejs čine nezavisnim u odnosu na platformu i operativni sistem, čime se omogućuje laka izrada i razmena modula i dodataka, bez obzira na platformu. Ovaj jezik, koji se u praksi pokazuje vrlo fleksibilnim i prilagodljivim, predstavljao je, dakle, idealno rešenje da se na njemu zasnuju i skin-ovi za novu verziju čitača, odnosno različita korisnička sučelja. Premda skin-ovi modifikuju samo kozmetičke elemente korisničkog interfejsa, ovaj jezik dopušta intervencije i kad su u pitanju padajući meniji, dijalozi, toolbar-ovi i sl.
Osim ove inovacije, u novi Netscape biće ugrađena i neka rešenja koja već postoje u aktuelnom Iexplorer-u: pamćenje lozinki i automatsko popunjavanje obrazaca. Takođe, bitna je i podrška za Cascading Style Sheets (CSS), standard za pripisivanje atributa web stranicama preporučen od strane World Wide Web konzorcijuma, s obzirom da su se i Microsoft i Netscape često do sada nalazili na meti stručne javnosti zbog nedovoljnog pridržavanja profesionalnih standarda.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com