Uzorci iz misije Čang’e-6 imaju ‘posebne karakteristike’

Kineski tim naučnika objavio je 17. septembra prvi istraživački rad o lunarnim uzorcima donetim iz misije Čang’e-6, navodeći da uzorci sa Čang’e-6 pokazuju „posebne karakteristike“ u poređenju sa prethodno prikupljenim uzorcima sa Meseca.

Studiju su zajednički sproveli članovi iz Nacionalnih astronomskih opservatorija Kineske akademije nauka, Centra za istraživanje Meseca i svemirski inženjering, i Pekinškog instituta za sistemsko inženjerstvo svemirskih letelica. Rad je objavljen u časopisu Nacionalna naučna revija (National Science Review) na dan tradicionalnog Festivala sredine jeseni, piše Sinhua.

Tim je otkrio da uzorci sa Čang’e-6 imaju manju gustinu od prethodnih uzoraka, što ukazuje na porozniji i manje kompaktan sastav. Sadržaj plagioklasa u uzorcima sa Čang’e-6 je značajno viši nego u uzorcima sa misije Čang’e-5, dok je sadržaj olivina značajno niži.

Studija je takođe pokazala da su uzorci litijskih fragmenata sa Čang’e-6 uglavnom sastavljeni od bazalta, breče, aglutinata, stakla i leukokrata.

Geohemijska analiza lunarnog tla iz misije Čang’e-6 pokazala je da je koncentracija elemenata u tragovima poput torijuma, uranijuma i kalijuma značajno drugačija u poređenju sa uzorcima prikupljenim tokom misija Apolo i Čang’e-5.

Sonda Čang’e-6 lansirana je iz Kine 3. maja 2024. godine. Dana 25. juna, njen povratnik je sleteo na sever Kine, donoseći 1.935,3 grama uzoraka sa daleke strane Meseca.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com