Biološki i uzorci za eksperimente iz oblasti životnih nauka, koje je prevezao svemirski brod Šendžou-20, uspešno su prebačeni na kinesku svemirsku stanicu, saopštio je Centar za tehnologiju i inženjering upotrebe svemira (CSU) pri Kineskoj akademiji nauka.
Astronauti su završili instalaciju uzoraka u orbiti i započeli naučne eksperimente, već prikupivši eksperimentalne podatke, kao i foto i video zapise. Svi eksperimentalni organizmi, uključujući planarije (mali pljosnati crvi), zebrice (male slatkovodne ribe) i streptomicete (bakterije), su u dobrom stanju, saopštio je CSU, prenosi Sinhua.
Eksperiment koji proučava efekte mikrogravitacije i svemirskog zračenja na regeneraciju planarija odvija se prema planu, pri čemu su planarije primećene u opuštenom stanju.
Zebrice i biljke ceratofilum, smešteni u akvarijumu radi proučavanja regulatornih mehanizama homeostaze proteina u gubitku koštane mase i remodeliranju srčanog mišića izazvanih bestežinskim stanjem, takođe su u dobrom stanju.
Testovi osvetljenja akvarijuma su obavljeni, a slike i video snimci eksperimenata preneti su nazad na Zemlju. Ključni parametri, uključujući nivo rastvorenog kiseonika, temperaturu vode i unutrašnji pritisak modula, ostali su u normalnim granicama, saopštio je Centar.
Istraživanje koje proučava mehanizme efekata mikrogravitacije na mikroorganizme završilo je kalibraciju fokusa mikroskopa i snimanje uzoraka streptomiceta, a streptomiceti su u dobrom stanju.
Tokom svog boravka u orbiti, posada Šendžou-20 obaviće istraživanja u više oblasti, uključujući svemirske životne nauke, fiziku mikrogravitacije i nove svemirske tehnologije.
Planirani eksperimenti uključuju uzgoj čipova vaskularizovanih moždanih organoida (mali, laboratorijski uzgojen model ljudskog mozga koji ima i svoje krvne sudove), proučavanje neravnotežnih dinamika meke materije i istraživanje materijala visokotemperaturnih superprovodnika.
Kina je u četvrtak uspešno lansirala svemirski brod Šendžou-20 sa ljudskom posadom, poslavši tri astronauta na svemirsku stanicu u šestomesečnu misiju.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com