Trenutni napori da se čovečanstvo izbori sa problemom AIDS-a se kreću u dva pravca: prvi se odnosi na pronalaženje leka protiv ove bolesti, a na drugom teku istraživanja koja za cilj imaju stvaranje vakcine i prevenciju zaraze.
U ovom trenutku se u svetu ispituje 25-30 prototipova vakcine, od kojih se tri nalaze u žiži naučne javnosti. Prvi je razvijen na Oksfordskom univerzitetu i očekuje se skori početak testiranja na ljudima, koji će biti sprovođen paralelno u Velikoj Britaniji i u jednoj od zemalja koja je najviše ugrožena bolešću, Keniji. Drugi prototip od koga se dosta očekuje je onaj koji je razvila američka kompanija Vaxgen i čije testiranje na ljudima već traje. I na kraju, tu je i vakcina koja je prizvedena na Univerzitetu Emory, SAD.
Sa poslednjom od pomenutih vakcina su upravo završeni testovi sprovedeni na životinjama, preciznije rečeno majmunima. Vakcina nije pokazala da može da spreči zarazu, ali je izuzetna po svojoj moći da zaustavi proces širenja HIV-virusa u organizmu. To su dokazali testovi izvršeni na 24 majmuna kojima je vakcina data, a zatim ubrizgan i virus. Bez obzira na to što su se primati inficirali, ni posle više meseci nije došlo do razvoja bolesti, odnosno do pojave ikakvih simptoma karakterističnih za nju.
S druge strane, na isti način su zaraženi i majmuni koji vakcinu nisu dobili i koji su u roku od maksimalno 28 nedelja počeli da pokazuju znake bolesti vezane za HIV-virus, bez nade da infekciju prežive.
Vakcina o kojoj je ovde reč, deluje na taj način što stimuliše imunološki sistem i stvaranje „memorijskih“ ćelija koje su sposobne da virus prepoznaju i pokrenu proces odbrane od infekcije. Rezultati koji su postignuti su do sada najbolji na području vakcina protiv AIDS-a, i vrlo brzo će novo sredstvo biti testirano i na ljudima.
Srodne teme:
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com