Veštačka inteligencija unapređuje efikasnost i kvalitet pregleda patenata

Kao zemlja sa najvećim brojem patenata na svetu, Kina kontinuirano poboljšava kvalitet i efikasnost pregleda patenata uz pomoć sistema koji koriste veštačku inteligenciju.

Prema podacima Kineske nacionalne uprave za intelektualnu svojinu (CNIPA), prosečno vreme pregleda za patente na pronalazak smanjeno je na 15,5 meseci, što je najbrže među zemljama sa sličnim sistemima pregleda, piše Sinhua.

Stopa tačnosti u donošenju odluka u vezi sa pregledima patenata za pronalaske dostigla je 95,2 odsto, dok je zadovoljstvo korisnika kvalitetom pregleda poraslo na 86,8 procenata.

Do kraja 2024. godine, broj važećih patenata na pronalazak u Kini dostigao je 4,75 miliona, čime je Kina postala prva zemlja na svetu sa više od četiri miliona važećih patenata za pronalaske.

Brza odobrenja patenata omogućavaju preduzećima i pojedincima da pravovremeno zaštite svoje inovacije i spreče imitaciju ili kršenje prava od strane konkurenata.

„Za prijave u ključnim industrijama poput informacionih tehnologija nove generacije i proizvodnje visoko sofisticirane opreme, CNIPA nudi prioritetne preglede kako bi dodatno skratila vreme obrade“, rekao je Hu Venhui, zamenik komesara CNIPA.

Unapređenje pregleda patenata dodatno je podstaknuto novim tehnologijama. CNIPA koristi AI sisteme za asistenciju u pregledu i pretrazi, uključujući mašinsko prevođenje, prepoznavanje slika i obradu prirodnog jezika kako bi automatski raspodelila dokumentaciju o postojećim sličnim rešenjima, sprovela pretrage dizajna pomoću slika i identifikovala nedostatke u prijavama.

Hu je naglasio da su ova tehnološka unapređenja značajno poboljšala efikasnost pregleda uz očuvanje visokih standarda kvaliteta.

„Istražujemo primenu velikih AI modela u procesu pregleda patenata kako bismo bolje odgovorili na potrebe podnosilaca prijava“, dodao je.

Kina je postavila cilj da do kraja 2025. dodatno skrati proces pregleda na 15 meseci. Takođe, veći napori biće usmereni na oblasti poput veštačke inteligencije, velikih podataka i kvantne tehnologije.

Naglašavajući da je pregled patenata ključan za zaštitu intelektualne svojine, Hu je rekao da će CNIPA nastaviti da sprovodi reforme prihvatajući nove ideje i tehnologije kako bi podržala naučne inovacije i industrijski razvoj zemlje.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com