Posle kloniranja embriona, koje izaziva velike otpore u javnosti, naučnici nude još jedno „rešenje“ koje bi moglo da prouzrokuje brojne polemike i pitanja – veštačku matericu. U isto vreme, ali sa različitih meridijana, stižu vesti o prvim uspešnim eksperimentima u ovoj oblasti, koji bi, tvrde naučnici, mogli da ukinu potrebu za trudnoćom i omoguće razvoj embriona van tela majke.
U Sjedinjenim Državama se razvojem veštačke materice bavi naučnica Hung-Ching Liu sa Univerziteta Kornel, koja je uspela da od ćelija žene stvori veštačku matericu i u nju unese embrion koji je započeo sa razvojem. Plod je počeo da se vezuje za zidove materice i nastavio sa razvojem, ali je eksperiment prekinut posle šest dana kako ne bi bili prekršeni zakoni o veštačkoj oplodnji. U narednom ciklusu eksperimenata naučnica će probati da prati razvoj embriona tokom 14 dana, koliko je maksimalno moguće legalno izvoditi ovakav eksperiment. Tek tada će se videti da li se krvotok embriona povezuje sa zidovima materice i da li počinje razvoj organa i posteljice.
Sama materica se dobija izdvajanjem ćelija iz ženskog organizma, iz zidova materice, koje se zatim uzgajaju na odgovarajućoj podlozi, i „hrane“ ženskim hormonima. Hung-Ching Liu ističe da bi se ova metoda primenjivala kod žena čija je materica oštećena, i koje nikako ne mogu da ostanu u drugom stanju. Ipak, za sada nije dokazano da bi se normalan razvoj embriona nastavio, niti se može reći da li bi embrion mogao da se potpuno razvije u veštačkom okruženju, ili bi veštačka materica zajedno sa plodom morala da se implantira u telo majke. U svakom slučaju, eksperimenti će se vršiti i na psima i miševima kako bi tim naučnika došao do odgovora na ova pitanja.
U isto vreme, u Japanu se ovakvom problematikom bavi profesor Yoshinori Kuwabara, koji je tokom 10 dana pratio normalan razvoj fetusa u – plastičnoj posudi. U posudi se nalazila amnionova voda zagrejana do telesne temperature, a pupčana vrpca fetusa je bila povezana sa mašinom koja je upumpavala hranljive sastojke, a oslobađala plod od otpadnih materija. Japanski naučnik, za razliku od svoje koleginice u SAD-u, ima pre svega u vidu žene koje pate od spontanih pobačaja ili preranih porođaja. Embrion bi, smatra Yoshinori Kuwabara, na opisani način mogao da se razvija jedan duži period u laboratorijskim uslovima, da bi u matericu majke bio smešten u trenutku kada je smanjen rizik od pobačaja.
Otpori u javnosti se već pojavljuju, a naučnici ukazuju na moguće posledice razvoja embriona u veštačkim uslovima. Za neku godinu, smatraju neki od njih, veštačke materice bi mogle da omoguće potpuni vantelesni razvoj i „rođenje“ deteta. U kombinaciji sa kloniranjem, ovakva bi praksa mogla da omogući i gej parovima da imaju svoju decu. Veštačka materica bi i mogla da postane bezbednije i zdravije okruženje za embrion ukoliko se majka drogira, uzima alkohol ili puši. Povodom ovakvih vesti oglasile su se i feministkinje, koje burno protestuju, smatrajući da veštačka materica može da ukine potrebu za ženama, kao bićima koja (još uvek) jedina mogu da donesu na svet novi život.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com