Nizovi (arrays) su nezaobilazni elementi u programiranju, jednostavni su za korišćenje, te svakom programeru obezbeđuju mnoge sofisticirane tehnike. Čak i sada kada imamo nove mogućnosti, kao što su klase ili objekti, nizovi su i dalje neophodni. Nikada ne potcenjujte vrednost nizova u brzom i lakom kreiranju listi, koje lako možete da adresirate i organizujete.
U osnovi niza je lista vrednosti, sa odgovarajućim međusobnim vezama. Na primer, ako imamo varijable sa vrednostima „Milan“, „Goran“, „Zoran“ i „Pera“, mi imamo samo listu varijabli, ali ne i niz. Unutar jednog niza sve varijable imaju isti naziv. Razlika između jednog elementa niza i drugog, je brojka koju nazivamo indeks (subscript). Na primer, u sledećem redu imamo string vrednost – „Pera“, koji je deseti element u nizu „MojNiz“:
MojNiz(10) = „Pera“
Sintaksa je vrlo jednostavna – prvo imamo naziv niza, zatim iza ide indeks elementa niza zatvoren u zagrade. Ove elemente možete kombinovati dalje u izraze, ako i obične varijable. Elementi niza MojNiz(1) i MojNiz(10) predstavljaju odvojene varijable sa različitim sadržajima, ali sa istim nazivom.
Visual Basic nizovi dolaze u različitim vidovima i dimenzijama; a ograničenje njihovog korišćenja može biti samo vaša imaginacija. Pre nego što upotrebite sam niz potrebno je da ga jednostavno definišete:
Dim Mesec(12) As String
Ključna reč „Dim“ govori Visual Basic-u da izdvoji (alocira) prostor za određeni broj elemenata, tj. broj koji je naveden u zagradama, odmah iza naziva varijable. Ključnom rečju „As“ određujemo tip niza koji kreiramo, i u ovom slučaju radi se o nizu stringova. U našem primeru, niz ima fiksnu veličinu, i najveći dostupni indeks je 12. Ako probate da pristupite elementu Mesec(13), izazvaćete grešku. Ukoliko pri definisanju niza ne znate koliko će niz imati elemenata, jednostavno izostavite brojku u zagradama:
Dim Godina() As String
Ova deklaracija kreira niz, ali ne vrši se nikakva alokacija prostora za elemente niza. Pre nego što počnete sa upotrebom niza, potrebno je da kreirate elemente. Da bi ovo odradili, koristite instrukciju ReDim:
ReDim Godina(50)
Ovde stvari postaju malo „čupavije“. Možete koristiti „ReDim“ i bez prethodne „Dim“ deklaracije. Ali, zašto onda koristiti prvo Dim, pa ReDim? Za razliku od ključne reči Dim, ReDim je izraz koji se smatra izvršnim, što znači da se on može upotrebljavati samo u procedurama. Ako vam je potrebno da kreirate niz čije područje delovanja pokriva modul ili celu aplikaciju, biće potrebno da ga deklarišete na odgovarajućoj lokaciji – u „Declarations“ sekciji formi, klase ili modula. Prema tome, ako je potrebno da koristite niz u više od jedne procedure, i pri tome ne znate koliko će elemenata da ima, moraćete da ostavite prazne zagrade kod Dim deklaracije, pa da potom kasnije izvršite ReDim.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com