Microsoft je otkrio detalje svoje strategije razvoja IT-ja koja podrazumeva čuvanje svih aplikacija i podataka na korisniku nepoznatim računarima koji je nalaze svuda po Internetu, a za to priprema i softversku platformu koja je skoro identična Windows-u. Pojam cloud computing, to jest "računarstva u oblacima", poslednjih meseci toliko je često pominjan od strane kompjuterskih stručnjaka da je sada postalo već sasvim očigledno da se čitav IT biznis okreće ka tom trendu. Reč je u stvari o konceptu korišćenja softverskih aplikacija kao što su Word ili Excel na takav način da se one ne pokreću s korisnikovog računara, već sa servera koji je stalno spojen na Internet, a za koji korisnik i ne zna gde se tačno nalazi.
Taj koncept podrazumeva i čuvanje podataka na udaljenim serverima umesto na ličnom računaru, a baš zato što se oni u tom slučaju ne nalaze na konkretnom disku, već na nekom fizički neodređenom i nepoznatom mestu, nastala je metafora povezana s oblacima. Najverodostojniji dokaz toga da će računarstvo u oblacima postati svačija svakodnevica dogodio se kada je Microsoft u Los Anđelesu, na svojoj konferenciji namenjenoj programerima, objavio da će svoj razvoj bazirati na toj ideji. Pored toga što je detaljnije najavio Windows 7 i Office 14, klasične softverske proizvode o kojima se ipak već dosta zna, Microsoft je na pomenutoj konferenciji predstavio i Windows Azure, strategiju kroz koju će i sam Windows, svoj ključni proizvod, prebaciti "u oblake".
Prethodnih meseci prvi čovek kompanije, Stiv Balmer (Steve Ballmer), najavljivao je taj događaj kao jedan od važnijih za Microsoft-ovu budućnost. Na predstavljanju Windows Azure-a u Los Anđelesu Rej Ozi (Ray Ozzie), glavni arhitekta softvera u Microsoft-u, rekao je da je potreban novi operativni sistem za računarstvo u oblacima, ne precizirajući da li pri tom misli samo na Microsoft ili na sve korisnike računara i Interneta na svetu. On je dodao da će Windows Azure ličiti na Windows Server, samo s nekim dodatnim karakteristikama, baš kao što je i Windows Server, kada je bio predstavljan, ličio na "običan" Windows, ali s nekim dodatnim, serverskim mogućnostima.
Od svega prethodno rečenog treba očekivati je da će Windows Azure u stvari biti platforma koja će omogućiti Microsoft-u i drugim proizvođačima softvera da masovno kreiraju aplikacije koje će se koristiti isključivo putem Interneta. Dugoročno, to bi značilo da ćemo jednog dana pristup svom ličnom računaru, podešenom prema našim sopstvenim željama, s instaliranim aplikacijama koje želimo i s našim ličnim podacima i dokumentima, moći da imamo bilo gde na svetu i u bilo koje vreme. Trebaće nam samo monitor i tastatura, a operativnom sistemu, softveru i podacima smeštenim negde "u oblacima", na raznim serverima, pristupaćemo putem Interneta. Pri tom ne samo da nećemo znati gde su locirani ti serveri već nas to neće ni zanimati.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com