Windows – Problemi sa sistemskim resursima (I deo)

Ukoliko ste tipični korisnik Windows-a 95, 98, 98 SE ili ME, sigurno ste zapazili brojne probleme u radu. Bez obzira na to koliko imate fizičke memorije na vašem sistemu, ili koliko je slobodnog prostora na hard disku alocirao operativni sistem za swap fajl (virtuelnu dinamičku memoriju), „slobodni sistemski resursi“ (free system resources) su u tendenciji stalnog opadanja. Često zbog toga sistem postaje nestabilan ili se čak sam restartuje, što je jako neprijatno i uznemiravajuće. Ovo postaje još neprijatnije kada odvojite novac za dodatnu memoriju (ili veći hard disk, ili oboje), a sistem ostaje i dalje nestabilan.

Deo problema predstavlja i to što Microsoft korisnicima do današnjeg dana nije objasnio šta u stvari znači termin „free system resources“ (slobodni sistemski resursi). Ovaj izraz zapravo ima jako malo veze sa tim koliko imate RAM memorije ili koliki vam je hard disk. Da, sistemske performanse će biti nešto niže ukoliko nemate dovoljno RAM-a ili prostora, ali to nije sporno pitanje. Windows-ovo „free system resources“ zapravo izveštava da je slobodna memorija podeljena u pet manjih delova, koji su upravljani od strane dva programa koje operativni sistem koristi za mnoštvo različitih zadataka. Program USER.EXE, ili drugačije poznat i kao „input manager“, preuzima tri dela, dok program GDI.EXE, koji upravlja prikazom na ekranu, uzima preostala dva dela memorije. U slobodnoj interpretaciji, ove dve aplikacije prate rad svih otvorenih prozora tokom „odobrenih“ sesija, upravljaju iscrtavanjem objekata i doprinose zadacima štampanja.

Input manager, USER.EXE, dobija 16-bitni segment i dva 32-bitna segmenta. Jedan 32-bitni segment čuva WND (window) strukturu – po jednu za svaki otvoreni prozor na sistemu. Prema Microsoft-u, „USER.EXE upravlja ulazima sa tastature, miša i drugih ulaznih uređaja, i izlazima ka grafičkom korisničkom interfejsu. Takođe, upravlja i interakcijom sa zvučnim drajverima, tajmerom i komunikacionim portovima.“

Na drugoj strani, GDI poseduje 16-bitni i 32-bitni segment. Ovu memoriju on koristi za smeštanje fontova, paleta, bitmapa, olovki i drugih grafičkih elemenata. Za njega Microsoft kaže, „Graphics Device Interface (GDI) je grafički sistem koji upravlja onim što se dešava na ekranu. Takođe, obezbeđuje i grafičku podršku za štampače i druge izlazne uređaje. Iscrtava primitivne grafičke objekte, manipuliše bitmapama i komunicira sa grafičkim drajverima, uključujući tu i one od grafičke kartice i štampača.“

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com