Osnovno pravilo dobrog dizajna je repeticija, tj. ponavljanje. Ponavljanjem elemenata kroz celu brošuru, dajete joj dobar stil. Najbrži način da dovedete stvari u red kod nesređenih brošura jeste da smanjite broj fontova na jedan ili dva, i da sve poravnate nasuprot leve margine. Formatirajte sve naslove na isti način, pre svakog naslova ostavite dodatni prostor, a smanjite prostor između naslova i sledećeg pasusa. Ovo će napraviti vizuelnu vezu između naslova i pripadajućeg pasusa.
Generalno gledano, ljudi čitaju sa leva u desno i od gore prema dole, pa zato proverite da li i vaša informacija prati ovakav tok. Kod tipičnih trostranih brošura (pamfleta) čitalac očekuje da prvo vidi naslovnicu (naslovnu stranicu), a zatim će okrenuti brošuru i pregledati petu i šestu stranicu. Na prve tri stranice, unutar brošure, treba da uključite osnovne informacije koje želite da predstavite čitaocu. A kontakt informacije smestite na spoljna dva panela (stranice).
Proverite da li se eventualni kupon (raznoraznih namena) u vašim brošurama nalazi nasuprot nevažnih informacija na poleđini. Ne bi trebalo da recimo adresu ili telefonski broj smestite na poleđini ovakvog kupona, jer ako se kupon iseče i odvoji od brošure, čitalac više neće imati dostupne podatke sa poleđine. Smestite eventualne kupone u uglove ili na ivice brošura, tako da se lako mogu odstraniti. Obeležite kupon sa isprekidanom linijom da bi čitalac jasno mogao da utvrdi granicu kupona. Takođe, kontakt informacije smestite i na sam kupon, tako da on može biti poslat i bez uvida u samu brošuru.
Ukoliko u dizajn uključite i kontakt informaciju onoga kome šaljete brošuru, možete uštedeti na kovertama jer će imati vaš žig i adresu. Ako ovako uradite, neka dizajn samog sadržaja bude dobar, kako biste se osigurali da će kod primaoca pobuditi želju da otvori brošuru.
Ukoliko brošura sadrži podatke koji su osetljivi na vreme (kao npr. cene ili zakazani termini), onda negde unutar brošure ubacite datum. Na taj način će primalac moći da odredi da li su cene „sveže“ kada čita brošuru. Takođe, možete odrediti i životni vek važnosti informacija. Ako se radi o mesečnoj štampi, u datum ubacite mesec i godinu. Ako štampate kvartalno, identifikujte sezonu: leto, proleće itd., i tekuću godinu.
U ova dva priloga, koliko to prostor dozvoljava, pokušali smo da vas uputimo na bitne stvari kada samostalno kreirate poslovne brošure. Na vama ostaje da ih primenite ili ne primenite.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com