Do sada smo se upoznali kako je XML nastao, i koji su njegovi osnovni elementi i kakva mu je sintaksa. Ali nismo se dublje upuštali u to, zašto bi uopšte trebalo da ga koristite? Za koje namene? Pre nego što se vi i vaša firma odlučite za XML i njegovu implementaciju u poslovne procese (što znači dodatne investicije), trebalo bi da istražite zašto je izbor XML-a dobar poslovni potez. Upravo zato ćemo vas u ovom prilogu upoznati sa osnovnim primenama XML-a.
Većina ljudi će vam odmah odgovoriti da je XML dobro rešenje za formiranje dokumenata. Drugi su u uverenju da je odličan za čuvanje podataka. A oni treći će ga podjednako dobro oceniti za obe svrhe. Kao što ćete videti u donjoj listi, koja nije kompletna, XML omogućava veliki broj različitih aplikacija počevši od web-a, pa sve do unutrašnjih kompanijskih namena. Ono što uvek treba da vam je na umu kada se govori o XML-u, jeste da on predstavlja standardni jezik za razmenu podataka, koji omogućava konzistente dokumente i njihovu razmenu između kompanija, bez potrebe za ikakvim konvertovanjem. Da bi vam bilo jasnije gde možete primeniti XML u svom poslovanju, predstavićemo vam neke od osnovnih primena:
- Interakcija između aplikacija
- Agregacija podataka
- Elektronska trgovina (E-commerce)
- Trgovačke aplikacije
- Upravljanje lancem nabavke
- Elektronska razmena podataka (EDI-Electronic Document Interchange)
- Upravljanje web sajtovima
- Upravljanje dokumentima/medijima
- Mogućnost post-procesiranja
- Globalno izdavaštvo nezevisno od medije
- Pretraživanje i vraćanje preciznih podataka korišćenjem naziva elemenata i meta-elemenata
- Interakcija sa bazama podataka vođenih događajima
Čak i danas se sadržaj dokumenata prvo kreira za objavljivanje, štampu na štampačima, a tek potom se sadržaj priprema za druge vrste medija, kao što su CD ROM-ovi, web ili npr. hand-held uređaji. Kakve su implikacije ovakvog procesa? Ukoliko kao inicijalni izlaz imamo štampu, postoji velika verovatnoća da je sadržaj dizajniran samo za štampu (na papiru). Međutim, kada je potrebno ovakve sadržaje spremiti za neke druge medije, sav posao uglavnom mora da se odradi ispočetka.
No ukoliko onaj ko priprema dokumente koristi jezik koji je neutralan po pitanju formata, kao što je XML, u kombinaciji sa jezikom kaskadnih stilova (kao što je XSL), sadržaj može biti kreiran bez potrebe za prilagođavanjem određenom mediju ili sistemu. Potom, kada se izabere medij, sadržaj se formatira i isporučuje korišćenjem odgovarajućih šablona za dati medij. Prema tome, isti sadržaj može se prezentovati u višestruko različitim vidovima, što znači „jednom piši, višestruko koristi“. Sve ovo naravno utiče na mnogostruko smanjenje troškova poslovanja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com