Zagonetke crvene planete

NASA je 7. aprila uspešno lansirala letilicu Mars Odyssey, koja bi na svoje odredište, orbitu planete Mars, trebala da stigne u oktobru 2001. godine. Posle dve neuspešne misije, koje su se 1999. godine završile padom robotskih letilica na površinu „crvene planete“, ovoga je puta posebna pažnja posvećenja testiranju softvera koji će biti odgovoran za pravilno funkcionisanje.

Mars se, već decenijama, nalazi u žiži interesovanja astronoma i astrobiologa, koji pokušavaju da otkriju da li na Marsu ima nekih oblika života, a ako ih nema, da li su ikad postojali. Ovom misijom NASA će dati svoj doprinos rasvetljavanju zagonetki koje planetu okružuju.

Mars Odyssey je krenula na put dug 460 miliona kilometara, a u orbiti planete bi trebala da bude do januara 2002. godine. Iz te pozicije će sakupljati podatke o klimi, sastavu tla i leda, kao i radijaciji na planeti. Bliže upoznavanje klime bi moglo da pruži odgovor na pitanje da li je život mogao da postoji na Marsu, a podaci o radijaciji se odnose na buduće misije koje će uključiti i ljudsku posadu i otkrivanje mogućih rizika po zdrvalje kosmonauta.

Ovo je prva u nizu od 10 misija, koje NASA planira da realizuje u narednih 20 godina. Ukupni troškovi Mars Odyssey projekta iznose 297 miliona dolara, a budžet za istraživanja crvene planete u naredne 4 godine iznosi milijardu dolara.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com