Život u gradu štetan po zdravlje

Znate ono upozorenje koje je ispisano na svakoj kutiji cigareta? Možda bi nešto slično trebalo da stoji i na tablama pored autoputa, na ulazu u gradove. Da, najnovija istraživanja pokazuju da su ljudi koji žive u gradovima izloženi mnogo većim rizicima po zdravlje nego oni koji stanuju u predgrađima, malim mestima ili selima. Do ovakvih rezultata su došli naučnici sa Univerziteta u Mičigenu i takvi nalazi su, po njima, bili i poptuno očekivani.

Sasvim je logično da je smrtnost u gradovima veća za čitavih 62% nego ista brojka u predgrađima, malim gradovima i selima. Kao glavni uzroci prerane smrti navode se najčešće rak i infekcije, ali i ostali činioci nisu za potcenjivanje. Uopšte, pokazalo se da su gradovi itekako štetni po zdravlje sa svojim zagađenjem, bukom, stresnim načinom života, gužvama, nervozom. I sami naučnici ističu stres, u svim njegovim oblicima, kao glavni uzročnik poboljevanja i pada imuniteta.

Ispitivanje je sprovedeno nad 3.600 odraslih, od kojih je 24% živelo u gradu, 47% u predgrađu i 29% u varošicama i selima. Ispitanici su predstavljali „reprezentativni uzorak“, odnosno bili različiti po svojoj rasnoj pripadnosti, materijalnom stanju i drugim važnim parametrima. Na početku ispitivanja kod svih su zabeležene godine, pol, bračno i ekonomsko stanje, zdravstveno stanje i podaci o tome da li puše, piju ili se bave sportom. Ova grupa je zatim praćena tokom narednih 7 godina i, na kraju istraživanja, 542 ispitanika su u međuvremenu umrla. Istraživači su se pozabavili uzrocima smrti i vezama sa činjenicama o načinu života i mestu stanovanja.

Zaključak: život u gradu je štetan po zdravlje i skraćuje životni vek. Urbano okruženje je podjednako opasno kao i pušenje ili loš ekonomski status. Pri svemu tome, većem su riziku izloženi belci, dok je kod crnaca koji žive u predgrađima uočen podjednako veliki ili čak i veći rizik po zdravlje nego kod belaca nastanjenih u samom gradu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com