Ah, ta kafa!

Vaš dan počinje duplom vrućom nes-kafom s mlekom. Do podne ste toliko dremljivi da vam pomaže jedino koka-kola. Između časova, jasno, grickate čokoladu. Večeru završavate ledenim čajem, a u kafiću popijete espreso ili dva. Nes, kola, čokolada, čaj, espreso… Šta im je zajedničko? Kofein! Kofein je stimulans – podiže vas i razbuđuje. Takođe, deluje kao diuretik (drugim rečima, tera vas u toalet).

  • Ako je unet u pravim dozama, kofein obično izaziva: hitrost, zadovoljstvo, izoštrenu koncentraciju i energetski prasak.

  • Ukoliko preterate: uzbuđenje, drhtavicu, ubrzan puls, želudačne tegobe, glavobolju i nesanicu.

    Na sreću, kofein se ne akumulira, što će reći da je tri do pet sati sna dovoljno da sav kofein nestane iz vašeg tela. Ali, koja je količina dovoljna? Stručnjaci kažu da ne postoje tačno određene količine kofeina koje su neškodljive za tinejdžere. Kod odraslih, dve šolje kafe, to jest 200-300 mg kofeina dnevno, ne bi trebalo da izazovu fizičke probleme. Međutim, neki ljudi su jednostavno osetljiviji na kofein. Osobe sa određenim hroničnim problemima ili trudnice moraju se konsultovati sa svojim specijalistom o količini kafe koju smeju konsumirati.

    Ako redovno pijete kafu ili pića u kojima ima kofeina, možete postati kofeinski zavisnici – ukoliko ne uzmete dozu na koju ste navikli, može se javiti glavobolja, stomačne tegobe, pospanost ili mrzovolja.

    Želite li da potpuno izbacite kafu, ne prekidajte naglo. Umesto toga, smanjujte doze lagano ali sigurno kako se ne bi javili pomenuti negativni efekti.

    Najnovije dobre vesti su da kofein može ubrzati vaše reflekse i poboljšati fizičku spretnost. Poslednja istraživanja pokazuju da kofein ne izaziva pobačaje niti rak. Šoljica kafe ponekad može ublažiti glavobolju – pod uslovom da sama glavobolja u startu nije izazvana prevelikom dozom kofeina. Loše vesti su pak da kofein doprinosi osteoporozi. Ako morate svaki čas da idete u toalet, izbegavajte kofeinska pića. Na kraju, jedan vrlo bitan podatak: kofein vas neće otrezniti ukoliko ste se napili.

    Na tinejdžere kofein može negativno uticati, jer im menja prehrambene navike. Mleko i voće mladi zamenjuju kafom u periodu kad se razvijaju i imaju vrlo posebne potrebe u ishrani.

    Ukratko, kafa je u redu – ukoliko imate mere. Nemojte se predozirati. Ograničite se na razumnu meru.  

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com