Čuvajte kičmu!

Koga, bar nekad, nije zabolela kičma? Često možete čuti od starijih rečenice tipa: „Naravno da te boli kičma kad si se tako zgrbila“, međutim, nevolje čovečanstva s kičmom počele su pre nekih pet miliona godina (to je pre nego što su vaši roditelji rođeni), kada se čovek uspravio i prestao da hoda na četiri noge. Tako se njegova telesna težina (koja se od tog perioda prilično povećala) našla raspoređena na dva mesta, umesto na četiri.

Naravno, za probleme s kičmom svakako jesu krivi i nepažnja, loše navike, nepravilno držanje gornjeg dela tela pred kompjuterom, u hodu, za vreme spavanja… Na četvoronožni način života se svakako (bar se nadamo!) nećete vratiti, ali evo nekih saveta na koje situacije da obratite pažnju.

Pred ogledalom: obično, čim se probudimo, trčimo do kupatila da se umijemo i naginjemo se nad ogledalo. Nije dobro da tako „nezagrejani“ opteretimo težinom glave i ramena donji deo kičme. Stanite malo razmaknutih nogu i rukom se oslanjajte na lavabo dok se umivate, tako ćete smanjiti pritisak na kičmu.

Na ulici: naravno, treba da hodate pravih leđa. Pored toga, čak i ako vam ranac nije pretrpan gomilom stvari, nije dobra ideja da ga nosite na jednom ramenu, jer tako mogu da vas zabole vrat i ramena (i da vam se kičma iskrivi na jednu stranu). Nosite težinu ravnomerno raspoređenu na oba ramena, ili bar naizmenično menjajte rame koje opterećujete.

Telefon: nije retkost da se slušalica drži između ramena i uha kako biste nešto zapisali, ili jeli, ili menjali kanale na televiziji i jeli… Takav postupak često izaziva bolove i kočenje vrata, naročito ako puno telefonirate, a telefon je mali. Bolje je da se ispravite i normalno rukom držite telefon.

Pred kompjuterom: ekran treba da bude u visini očiju (to je najpogodniji položaj za glavu, vrat i ramena), podlaktice treba da budu oslonjene o sto, kao i ruka koja upravlja mišem. Bilo koji drugačiji položaj izazvaće bolove.

Čitanje (pisanje, učenje) u krevetu: bista treba da bude blago izdignuta jastučićima stavljenim iza leđa, a noge blago savijene u kolenima da se ne bi suviše povijao donji deo leđa.

Spavanje: za kičmu je naporno ako stalno spavate na stomaku, jer se u tom položaju krivi i vratni i slabinski deo. Bolje je spavati na boku – tako je disanje lakše, a kičma nije opterećena (prati svoje fiziološke krivine).

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com