Da li je tinejdžerkama potrebna intimna nega?

Kakvo je sad to pitanje? Šta uopšte mislimo pod tim i šta tačno znači „intimna nega“? Da li samo mislimo da li se redovno perete „tamo dole“, ili tu ima još nešto?

Pod „intimnom negom“ podrazumevamo higijenu intimnih delova vašeg tela. To je nekad bila tabu tema; čak i danas o tome se nerado govori. Besmisleno, razume se – i potencijalno opasno po vaše zdravlje – ali tako je. Danas, kad nam je svima, usled stresnog života kakav nam je bio već jako dugo vremena, imunitet prilično narušen, potrebno je više nego ikad čuvati se bolesti. Naime, naš organizam jednostavno više nema snage da se izbori sa svim mogućim i nemogućim izazivačima bolesti pa tako i češće obolevamo – a toga nisu pošteđeni ni intimni delovi. Zato treba paziti na njih, što znači (da, neke od ovih stvari su vam majke i bake sigurno već sto puta rekle) ne sedeti na hladnom, izbegavati donji veš od veštačkih materijala i ne biti stalno u ultratesnim pantalonama, ma koliko vam dobro stajale. Svi ti činioci mogu doprineti da lakše dobijete neku infekciju.

Ipak, vi nemate odnose! Infekcije se ne prenose samo polnim putem; neke od njih uopšte ne moraju da se prenesu – naime, u intimnim delovima su određene bakterije i gljivice pažljivo izbalansirane. Ukoliko ste pod stresom, ili se nepravilno oblačite, ili vam iz bilo kog razloga padne imunitet, ova ravnoteža se prilično lako poremeti, a tada bakterije ili gljivice, ili oboje, krenu da se preterano množe (znaci koje možete da osetite: svrab, peckanje, pojačan sekret). Da se ovakve infekcije preduprede (kao i neke druge infekcije koje vam neko može preneti putem odnosa, ili toaleta, ili bazena, ili…) – pomaže intimna higijena.

U principu, može da pomogne čak i redovno (u prevodu: jednom dnevno) pranje nekim bebi sapunom, koji ne isušuje sluzokožu. Ipak, ako ste već skloni infekcijama, ili jednostavno želite da se osećate sigurnije, možete nabaviti i neko sredstvo za intimnu higijenu (ima ih u svakoj apoteci). Prednost ovih sredstava je u tome što su bez ikakvih dodataka koji bi vam mogli iziritirati osetljive delove; pored toga, njihova pH vrednost je prilagođena pH vrednosti vaših intimnih delova (koji su „kiseliji“ nego vaša koža, koja je i sama blago kisela). Tako ova sredstva (ne brinite, laka su za upotrebu, otprilike kao tečni sapun) održavaju poželjnu sredinu intimnih delova i time pojačavaju njihovu otpornost na razne infekcije.

Jednom dobijene, infekcije mogu biti prava gnjavaža da se izleče; uz to se lako može desiti da vam oslabe organizam, pa ćete ih posle još češće dobijati. Bolje je zaštititi se na vreme, a najlakši način za to je higijena.

Dakle, odgovor na pitanje iz naslova je: ukoliko ste već sklone infekcijama, intimna nega vam je neophodna. Ako ste zdrave, intimna nega je poželjna da biste i ostale zdrave. Čuvajte se!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com