Često se pominje da bi trebalo da budete zaista spremni za seks pre nego što se upustite u intimne odnose, ali se ne kaže uvek kako znati da ste spremni – nekada „osećam ili ne osećam se spremno“ nije dovoljno određeno. Evo kako da to malo preciznije odredite.
Za početak, jeste dobro da pitate sebe kako se osećate povodom ideje da imate intimne odnose s tom-i-tom osobom. Što bolje poznajete sami sebe, bolje ćete znati u kojoj meri možete da verujete osećanjima koje imate prema seksu s tom osobom. Treba se upitati i o osobi s kojom razmišljate da imate seks. Koliko dobro je poznajete, da li vam je stalo do nje, da li joj verujete, da li smatrate da je i njoj stalo do vas koliko i vama do nje.
Zbog čega želite da imate intimne odnose? Razmislite o razlozima – nećemo vas „smarati“ time koji bi razlozi trebalo da vam budu glavni za seks, samo neka budu vredni toga što ćete učiniti. Posle seksa, bilo da vam je to prvi, sto prvi, ili hiljaditu i prvi put, nema nazad, nema „puj pike ne važi“, „ne računa se“ i slično, pa bi vam, vas radi, bolje bilo da su vam razlozi dovoljno dobri da se kasnije ne kajete zbog onoga što ste učinili.
Dobro je znati i koji su stavovi i osećanja vaših roditelja u vezi s vama i mogućnošću da imate seksualne odnose. Može se desiti da vam u nekom trenutku budu potrebni njihova pomoć i podrška, lepše je ako u startu znate da je imate i da im se možete obratiti ako se nešto ne baš prijatno desi.
Budite svesni mogućih rizika. Delom su tu polno prenosive bolesti i neželjena trudnoća, a delom emocije (mogućnost slomljenog srca ako ispadne da ste bili s pogrešnom osobom, mogućnost žaljenja ako naknadno shvatite da ipak niste bili spremni…). Sve to se može desiti već nakon jednog seksualnog odnosa.
Potrebno je znati i kako da se zaštitite. Za tinejdžere su najbolji kondomi – kontraceptivne pilule štite od neželjene trudnoće, ali ne i od polno prenosivih bolesti. I znajte da stoprocentna zaštita ne postoji, izuzev apstinencije (drugim rečima, toga da uopšte i nemate seks). Bolesti se mogu preneti i ako imate oralni ili analni seks, kao i prilikom „žešćeg“ petinga, ukoliko ste oboje nagi i mešaju vam se telesne tečnosti.
Bilo bi dobro da vam bude poznat i zakon, odnosno u kojim godinama nije protivzakonito imati seks, i s kim. I još jednom, budite svesni da nema nazad.
Ukoliko u bilo kom trenutku pomislite da niste spremni i poželite da prekinete, sasvim je u redu da to i učinite. Ako niste u stanju da izgovorite „penis“, „vagina“, „seks“, „kondom“, a da se ne zakikoćete, ako niste u stanju da kupite kondom bez „umiranja od blama“, vrlo je verovatno da niste spremni za seks i da bi vam bolje bilo da sačekate dok ne budete spremni.
Za kraj: mnogi ljudi imaju prvi seksualni odnos pre nego što su zaista spremni za njega. To nije nikakva tragedija ni kraj sveta, mada može doneti neželjene posledice. Biće vam bolje i lepše ako ste stvarno spremni, ali i ako se desi da „to“ uradite prerano, probajte da se ne „žderete“ zbog toga – niste ni prvi ni poslednji koji su požurili, pa se ipak niste unesrećili za ceo život, nego ste nastavili dalje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com