Za ekologiju su svi čuli, o tome se uči i u školi, ali za mnoge je to pomalo apstraktna priča – neka tamo nauka koja se bavi čovekovom okolinom. Korisno, sigurno, treba znati što više o svom okruženju, ali kakve veze ima to s vašim svakodnevnim životom? Evo nekih stvari koje svako lično može da uradi.
Teško da sami možete zaustaviti klimatske promene koje su dobrim delom nastale zbog, da tako kažemo, neekološkog ponašanja, to jest, zbog prekomernog zagađivanja okoline; ne možete da zaustavite otapanje polarnih kapa niti da sprečite pomor ribe u Jangceu (a ni u Timoku), ne možete ni poplave ni suše da sprečite – ali postoje mnoge sitne stvari koje možete da učinite, a ako ih radi dovoljan broj ljudi, to će imati efekta. Naravno, i dalje veliki broj ljudi neće biti briga i neće se truditi da sačuvaju životnu okolinu (kao da i oni ne žive u toj okolini) i tu ništa ne možete – sve što možete jeste da se sami ponašate što bolje. Evo nekih predloga.
Recimo, možete da ne koristite plastične kese, jer se plastika u prirodi ne razgrađuje, već one papirne, a u kupovinu možete da nosite platnenu torbu umesto da svaki put upotrebljavate novu plastičnu kesu (tako se i uštedi). Ekologija znači i pažljivo trošenje resursa, što se odnosi i na struju i na vodu (ni jedno ni drugo nemamo u neograničenim količinama), pa tako u „ekološko ponašanje“ spada i isključivanje svetla i električnih uređaja onda kada nam nisu potrebni (to jest, nismo u sobi da ih koristimo), zatvaranje slavine dok se brijete, perete zube, perete sudove, sapunjate se. Održavanje lične higijene je neophodno, ali uštedećete dosta vode ako se istuširate umesto da se kupate u kadi (leškarenje u kadi je super i nije obavezno da ga se u potpunosti odreknete, samo se češće tuširajte nego što se kupate).
Sutra čitajte o još gomili sitnica koje možete učiniti kako biste bolje sačuvali svoju okolinu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com