Govor tela (1)

Bili mi toga svesni ili ne, sviđalo nam se to ili ne, naše telo stalno šalje poruke okolini. Način na koji se oblačimo, naši gestovi, mimika, držanje tela, kao i mnogo toga drugog šalje signale svima oko nas. Nekad su ti signali očigledni (kao kada se mrštite na nekog ko vas je naljutio, ili kada se smeškate simpatiji), ali često se dešava da ni sami nismo svesni šta poručujemo okolini – a oni koji nas okružuju mogu, takođe nesvesno, reagovati na ove naše poruke, pa se, na primer, desi da se nekom ne dopadnemo, a da ni reč s njim nismo progovorili. Zato, nije loše znati malo više o „govoru tela“ kako bismo lakše razumeli druge i bili svesni zašto nas je neko oduševio, kao i kako bismo mogli da kontrolišemo ono što neverbalno govorimo drugima.

„Odelo ne čini čoveka“, kaže stara poslovica. To je u suštini tačno, međutim, vaša odeća, frizura, način na koji se šminkate, nakit koji birate, ukratko, vaša kompletna fizička pojava predstavljaju način na koji prikazujete sebe. Recimo, ako neka devojka nosi pastelne boje, time poručuje svima da je nežna i osetljiva; dečko koji oblačenjem imitira Eminema hoće da bez reči kaže svima kako je opasan i kako s njim nema šale.

Hod i način na koji hodate definitivno mnogo govore o vama. Recimo, dugački koraci i brzo hodanje karakteristični su za dečake, pa će devojka koja na taj način hoda izgledati pomalo muškobanjasto, naročito ako je takav hod u kombinaciji sa povijenim držanjem tela. Uspravno držanje i sitni koraci (nogu pred nogu) su ženstveniji i većina dečaka ih smatra uzbudljivim.

Za komunikaciju su bitni i gestovi. Gestovi rukama su dopuna govoru, a toliko smo navikli da gestikuliramo da ćemo to činiti i kada nas niko ne gleda, na primer, dok pričamo telefonom. Gestovi mogu odati našem sagovorniku da smo neiskreni (ukoliko su u suprotnosti sa onim što govorimo), ili ga ubediti da stojimo iza onoga što pričamo. Pazite da ne preterate! Previše mahanja rukama signalizira da ste nervozni.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com