Svako voli kad može da nečim impresionira nekog – simpatiju, prijatelje, okolinu… Međutim, dešava se da neko nema čime da impresionira, ili veruje da nema čime da zadivi, a želi pažnju i divljenje, pa pribegne laganju. To je loša ideja, jer laži uglavnom budu otkrivene, plus već samo laganje smanjuje samopouzdanje.
Laganje kao takvo je loše, i to većina zna. Ipak, neki pomisle da, ako nikog ne povređuju laganjem, zapravo ne čine ništa loše, a ako lažu samo da bi zadivili, to nikog ne može da povredi, zar ne? Pogrešno, jer i takva laž može da povredi, plus u suštini ne donosi ništa dobro. Možda nakratko donese izvesno divljenje, ali na iole duže staze samo povredi i osobe koje su slagane i osobu koja je lagala.
Kako to? Niko ne voli da ga lažu. Osoba koju slažete oseti se povređeno jer vam je, poverovavši u vaše reči, poklonila poverenje, a onda, kad otkrije laž, oseća da je njeno poverenje izdano, kao i da ste pravili budalu od nje. A pre ili kasnije većina laži se otkrije, i onda se svi naljute na osobu koja ih je lagala, neretko je i ismeju zbog toga što se pretvarala da je nešto što nije, proglase je jadnicom/jadnikom, gubitnikom koji nema ništa stvarno da ponudi, pa mora da pribegava izmišljanju. Dodatna nevolja s laganjem je to što, jednom kad slažete, stalno strahujete od toga da ćete biti uhvaćeni u laži, pa morate jako da pazite šta pričate i kako se ponašate kako se ne biste "izleteli", da na staru dodajete nove laži, a sve to je iscrpljujuće i nimalo vam ne podiže samopouzdanje – što potpuno potire svrhu laganja, jer je cilj bio da impresionirate nekoga kako biste se osećali bolje i povećali svoje samopouzdanje.
Zato, ako nemate dovoljno samopouzdanja i to vam smeta, ne pribegavajte laganju, jer to može pomogne na vrlo kratko vreme i deluje kao brzo rešenje, ali se posle osećate još lošije, i još nesigurnije i nesrećnije. Umesto toga, pribegnite sporijem, ali pouzdanijem rešenju, a to je da stvarno postignete nešto. Šta? Na vama je da odaberete. Bavite se nečim što vas zanima, radite ono u čemu uživate, i pre ili kasnije, ako budete uporni, u nečemu ćete sigurno postati dobri – ako puno čitate, bićete načitani i svašta ćete naučiti, slušanje muzike će vam doneti poznavanje muzike, vredno učenje dobre ocene… Sportovi ili bilo kakva fizička rekreacija takođe su odličan način da povećate svoje samopouzdanje, i to ne samo ako u nekom sportu postanete jako dobri već i sama rekreacija poboljšava raspoloženje, plus ćete uz dosta kretanja imati dobro razvijeno telo, što svakom poveća samopouzdanje.
Jeste znatno teže stvarno učiniti nešto nego lagati o tome, ali je i mnogo, mnogo isplativije – u svakom pogledu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com