Internet maltretiranje, šta je to?

Nasilje u školi i školskom dvorištu, kao i maltretiranje od strane nasilnika uopšte, nisu nove pojave, ali su uz pojavu Interneta dobile nov oblik – maltretiranje putem elektronske pošte, u čet-sobama, na forumima, preko različitih sajtova…
Šta tačno spada u internet maltretiranje (internet nasilje, cyber bullying)? Bilo koji oblik nasilja kome možete biti izloženi upotrebom Interneta. Zlobne elektronske poruke, zlobni postovi na internet forumima, vređanje u čet-sobama, postavljanje lažnog profila s vašim imenom i mejl adresom (često uz uvredljiv sadržaj) na nekom sajtu – sve to spada u internet maltretiranje.
Niste sigurni da vam je jasno o čemu se radi? Evo i nekoliko konkretnih primera. Recimo, dobijate mejlove uvredljive sadržine, čak i pretnje s adresa koje su vam nepoznate a koje se mogu besplatno dobiti (gmail, yahoo, hotmail…). Nekada vas i u školi maltretiraju nasilnici, nekada ne. Zbog različitih adresa s kojih pretnje i uvrede stižu, može vam se činiti da ih šalje više osoba, mada bi to mogao biti i jedan jedini nasilnik. Ili, na javnom forumu se šire glasine o nekome, bilo iz vaše ili iz neke druge škole. Na forumu može biti postavljen profil neke osobe, profil koji je lažan, ali s pravom mejl adresom, ICQ brojem, MSN-om, tako da je toj osobi moguće slati poruke (koje budu bazirane na podacima postavljenim u tom profilu; recimo, da se radi o devojci koja traži perverzne momke). Ili se na neki sajt stavi nečija slika, bez odobrenja te osobe, i to uglavnom slika na kojoj ta osoba izgleda loše (često uz pomoć programa za obradu fotografije), i to s namerom da se ta osoba ponizi; na primer, tako što će biti moguće glasanje da li je ta osoba dobra riba ili dobar frajer.
Ovo su bili samo neki primeri. Ako vi nekog maltretirate na neki od opisanih načina, možda vam se čini da je to baš zabavno, ali verujte, nije – samo je zlobno, a u nekim slučajevima činite i krivično delo za koje se može odgovarati pred zakonom (u našem zakonu nema mnogo toga vezanog za kriminal preko Interneta, ali je lažno predstavljanje ili kleveta u bilo kom obliku protivzakonito). A ako ste žrtva ovakvog ponašanja, znajte da postoje načini da se izborite s ovakvom vrstom maltretiranja (i ne, nije dobra ideja da „uzvratite istom merom“, jer onda samo i vi postajete nasilnik).
Zbog čega je internet maltretiranje popularno? Nasilnika je uvek bilo, to su osobe koje pokušavaju da povećaju svoje samopouzdanje time što će maltretirati koga god stignu. Uz pomoć Interneta, mogu to da učine uz manji rizik da budu uhvaćeni. Plus, lako se može desiti i da im se još neko pridruži, neko ko bi u stvarnom životu pre samo stajao sa strane i gledao (i potajno uživao), ali ne bi imao hrabrosti da i sam učestvuje u nasilju. Ta mogućnost da im se pridruže čak i oni koji to inače ne bi učinili dopada se internet nasilnicima.
Kao što smo rekli, protiv ovakvih oblika nasilja je moguće boriti se i nasilnike kazniti – sledećih dana moći ćete da čitate više o tome.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com