Kako izabrati parfem

Da, čitali ste o tome kako je važno izabrati dobar parfem, onaj koji je pravi baš za vas, ali i dalje niste sigurni kako to da učinite. Da pitate prijateljicu? Nije da niste lojalna drugarica, ali recimo da vam se prijateljičin izbor parfema baš i ne dopada – nećete joj to reći, ali nećete ni tražiti savet od nje povodom toga. Mama misli da ste premlade (kao i uvek), a starija sestra priznaje da je izbor parfema i njoj glavobolja i da u 50% slučajeva potpuno promaši. Vi i dalje želite da zablistate, da mirišete tako zanosno da se svi okreću za vama – ili bar on, a ne bi bilo loše ni da drugarice počnu da komentarišu kako lepo mirišete i kako bi baš i one volele da nađu tako dobar parfem…

Nažalost, uputstva u stilu „idite tamo-i-tamo i uzmite taj-i-taj parfem, on je savršen za vas“ ne možemo vam dati. Međutim, možemo vam dati neka osnovna pravila za izbor parfema i savet da se ne uplašite unapred od možda duge i mukotrpne potrage – istu muku muče i znatno starije od vas.

Dakle, naoružale ste se strpljenjem, energijom i opljačkale neku manju državu (za svaki slučaj, da vam ne zafali)? Idemo! Pravo vreme za izbor parfema je između 10 i 11 pre podne, jer je tada čulo mirisa najosetljivije. Nemojte isprobavati više od tri parfema „u istom cugu“ – čulo mirisa se brzo zasiti; primetićete da posle treće probe ne osećate ama baš ništa. Ako ste uporne da smesta nastavite potragu, ipak napravite pauzu – za kafu. Naime, miris kafe neutralisaće dotad testirane mirise. Kada isprobavate parfem, ne koristite papir za testiranje, već ga nanesite direktno na kožu. Kao što i same znate, vaša koža nije papir i parfem će drugačije mirisati na papiru nego na vama (ovde ne funkcioniše „otprilike“ varijanta – parfem na vama miriše ili dobro ili loše i papir vam tu uopšte ne može pomoći). Parfem nipošto nemojte utrljavati u kožu, jer će toplota koja nastane trenjem uništiti molekule parfema i dati vam pogrešnu sliku o mirisu.

U redu, sve je to super, ali odakle da počnete? Kakav bi vam, generalno uzev, parfem pristajao? Koju vrstu parfema da zatražite od prodavačice? Ako ne želite baš odmah da budete upadljive, nego bi vam se dopalo nešto diskretno (nije isto što i „neprimetno“ – samo neće ugušiti sve oko vas), predlažemo vam cvetne mirise. Mogu se koristiti i danju i uveče, a za vama će ostaviti nežan miris koji nikoga neće iziritirati – pravi način da budete primećene! Ako pak želite nešto dinamičnije, odaberite neki od „svežih“ mirisa – oni su oštriji i upadljiviji, mada slatkastog mirisa; uglavnom su prikladni za dan i za odlazak u diskoteku, a možete ih upotrebiti i ako se na brzinu spremate da se vidite s nekim odmah posle treninga. Za čisto večernju varijantu, kada želite da budete upadljive (mada je, razume se, i dalje preporučljivo da ne ugušite nikoga), prikladni su jači mirisi. Pažnja: zbog jačine, ovi mirisi stavljaju se u malim količinama i samo na strateška mesta – ako preterate, pitaće vas da li ste se kupale u parfemu. Za ovu varijantu najčešće se upotrebljavaju parfemi sa notom mošusa (većina muškaraca smatra da su prijatni i veoma seksi), kao i jači voćni i biljni mirisi – sa elementima tamjana, sandalovine, narandže, cimeta, lavande.

Konačno! Nakon duže potrage (ili kraće, ako ste imale sreće, pa odmah naletele na ono pravo), našle ste parfem koji vam savršeno pristaje. Čestitamo! Evo još nekih saveta za upotrebu. Ako želite da se miris duže zadrži na vama, nanesite ga na mesta koja pulsiraju: vrat, prevoji dlana i lakta. Miris će se dugo zadržati i na kosi. Pažljivo s upotrebom: parfem vam može napraviti prilično nezgodnu fleku baš na omiljenoj majici. Da biste to izbegle, nanesite miris pre nego što se obučete. Ako vam se nezgoda ipak desi, odevni predmet sa flekom od parfema smesta isperite u mlakoj vodi.

Na kraju: uživajte dok se svi osvrću za vama!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com