Kako se proba vino?

Očekujete da ćete se naći u nekoj malo svečanijoj prilici. Možda i ne očekujete ništa slično, ali volite da ste pripremljeni za svaku mogućnost, ili smatrate da bi bilo zabavno da se ponašate kao poznavalac vina kada vas ponude nekim pićem – može da bude u pitanju bilo koji sok, samo želite da zabavite sve oko sebe. Za prve dve varijante potrebno je da ste dovoljno stari da smete da konsumirate alkohol (to jest, da ste punoletni), a za treću varijantu to nije neophodno, osim ako vas zaista ponude alkoholnim pićem. Da ne dužimo: kako se pravilno isprobava vino, pa da svi oko vas poveruju da imaju posla sa znalcem i da ste vi jedna jako fina i lepo vaspitana osoba?

Za probanje vina postoji nekoliko pravila. Da budemo precizniji, radi se o pravom malom ritualu ukoliko zaista želite da impresionirate okolinu. Nije čak svejedno ni iz kakve čaše pijete! Najbolja je ona sa visokom nogom i ravnom, ili malo ka unutra nagnutom ivicom, jer se tako zadržava miris vina i bolje se oseća prilikom probe.

Korak jedan: vino se sipa u čaše. Nekoliko trenutaka se samo gleda, kako bi se ocenili izgled, bistrina i boja. Korak dva: ocenjuje se miris. To radite tako što čašu prinesete nosu držeći je za nogu i pomirišete vino.

Tek treći korak je ocena samog ukusa: u usta se stavi mali gutljaj i sve što se oseti je na vrhu jezika. Zapamtite da se vino ocenjuje samo vrhom jezika – ostale utiske u ovom trenutku možete da zanemarite. Na samom kraju se vino i proguta i onda se dalje uživa u „piću za bogove“.

Razume se, osim ako pravite celu predstavu kako biste zabavili društvo, ovako se postupa jedino kada je neko dobro vino u pitanju. Jeftina vina pijuckaju se bez isprobavanja – ili, još bolje, ne piju se uopšte. Sokovi su ionako zdraviji, plus su i ukusniji.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com