Kontracepcija – šta je to?

Da, naslušali ste se priče o kontracepciji; mnogima od vas je dosta toga. Međutim, statistike pokazuju da sve više tinejdžera oboleva od polno prenosivih bolesti, kao i da raste broj abortusa među tinejdžerkama (a abortus je, sigurno se s tim slažete, apsolutno najlošiji oblik kontracepcije). Zato, nije na odmet ponoviti priču o zaštiti od polnih bolesti i trudnoće.

Najpouzdanija zaštita je kombinacija kontraceptivnih pilula i kondoma (znate ko šta treba da koristi, zar ne?); međutim, pre nego što počnete sa pilulama, obavezno idite ginekologu kako biste obavile sve potrebne preglede i kako bi vam on (ili ona) odredio koje tačno pilule treba da uzimate i objasnio vam kako se upotrebljavaju. Moguće je, ako ste veoma mlade, da nećete smeti da ih uzimate; pored toga, dobro je znati da pilule znatno slabije deluju na veoma gojazne devojke, pa u tom slučaju i nisu baš pouzdana zaštita. Ako uzimate pilule, zašto bi on morao da koristi kondom? Poželjno je, jer pilule uopšte ne štite od polnih bolesti. Naravno, obavezno proverite rok trajanja kondoma (piše na ambalaži) – ako je rok istekao, verovatno će pući u toku odnosa. Takođe, proverite na ambalaži da kondom nije prevučen spermicidom (materija koja ubija spermatozoide) pod nazivom „nonoxynol 9“ – ako jeste, promenite marku kondoma, jer će vam ovaj oštetiti zidove vagine.

Ako smete da koristite hormonske pilule, ali ste zaboravne, pa vam smeta što ih morate uzimati svakog dana (i još, po mogućnosti, u isto vreme), postoje i druga sredstva na bazi hormona, sredstva koja se ne moraju uzimati svakodnevno. Jedno je „orto-evro“ flaster, koji se nalepi na butinu, donji deo stomaka, ispod grudi ili na nadlakticu i tako se nosi tokom tri nedelje u mesecu – za to vreme u vaš organizam ispušta hormone i tako sprečava da dođe do ovulacije. Nakon tri nedelje morate ga skinuti na nedelju dana, kako biste dobile menstruaciju, a posle tih nedelju dana nalepite novi. Drugo sredstvo koje funkcioniše na sličan način je vaginalni prsten načinjen od sličnog materijala. Stavlja se u vaginu, isto na tri nedelje, a nakon toga morate ga izvaditi da biste dobile menstruaciju; nedelju dana posle toga, stavljate novi. Nevolja sa ovim prstenom je to što može izazvati pojačani sekret i iziritirati sluzokožu vagine.

Ne želite ili ne smete da koristite hormone? Spirala je veoma pouzdano sredstvo za zaštitu od trudnoće. To je plastični uložak u obliku slova „T“, koji lekar postavi u grlić materice (ne igrajte se same spiralom!). Može da stoji u materici i pet godina i efikasno štiti od trudnoće – ali, nažalost, ne i od polnih bolesti, pa je tu neophodna dodatna zaštita (najbolje je ako ste sa dečkom u koga možete da imate poverenja). Postoji i problem sa spiralom: njeno postavljanje može biti pomalo bolno i neprijatno, a može se desiti (mada ne često) i da menstruacija bude bolnija nego inače.

Sve to izgleda vam komplikovano, pa se pouzdajete u računanje plodnih i neplodnih dana i prekinuti odnos? Ne igrajte se! Plodni dani ne znače mnogo, jer spermatozoidi prilično dugo mogu da „prežive“ u vama (i prema tome – dočekaju vaše plodne dane), a kad je reč o prekinutom odnosu, makar on i mogao da se baš svakog puta zaustavi, to i dalje nije dovoljno, jer se izvesna količina spermatozoida izluči i znatno ranije u toku odnosa.

Znamo, nema lakog „uzmeš i ne misliš“ rešenja. Međutim, seksualni odnosi ipak podrazumevaju izvesnu zrelost – ako ste dovoljno zreli za takve odnose, trebalo bi da ste dovoljno zreli i da vodite računa o mogućim posledicama takvog odnosa. Čuvajte se!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com