Ima onih koji su uz prijatelje samo onda kada je sve u redu, kada se radi o dobrom provodu, a pobegnu čim prijatelji imaju neki problem ili su neraspoloženi. A biti dobar prijatelj i podržati druga ili drugaricu najčešće nije nikakva mudrost, samo zahteva malo saosećanja i strpljenja.
Neke od situacija u kojima je vašim prijateljima potrebna podrška su sledeće: posvađali su se s roditeljima, njihovi roditelji se svađaju ili razvode, imaju problema u školi, posvađali su se s dečkom ili devojkom, raskinuli su ili su ostavljeni, neko ih maltretira, napravili su veliku grešku u nekoj grupi u kojoj su (plesna škola, sportski tim, dramska sekcija…), nisu uspeli da se upišu u srednju školu ili na fakultet koji su želeli, saznali su da će se s porodicom preseliti u neko drugo mesto, neko u porodici je teško bolestan, sami su teško bolesni, desilo im se nešto mnogo gadno, neko im je umro.
U ovakvim situacijama vašim prijateljima će biti potrebno da ih neko sasluša. Budite tu da ih saslušate – možete i da predložite da prespavate kod njih ili oni kod vas da biste imali vremena za razgovor licem u lice (pomaže mnogo više nego celonoćna razmena poruka). Blago im postavljajte pitanja o problemu i saznajte što više možete. Možete povremeno i da ponovite nešto što su vam rekli da biste bili sigurni da ste ih dobro shvatili. Saosećajte s njima, pustite ih da plaču, nekad i da vrište i bacaju stvari unaokolo ako im je to potrebno (samo da ih ne bacaju na vas). Ne prekidajte ih, niti se ubacujte sa sopstvenim pričicama – možda vidite sličnost s njihovom pričom, ali je njima potrebno da ih neko sluša, pa vaše dogodovštine neće ni konstatovati. Nemojte ih osuđivati, naročito ne za nešto što se već desilo – to se više ne može promeniti, sada treba videti šta dalje. Najčešće ne treba ni savetovati (osim ako nešto nije hitno), bar ne dok ne budete pitani za mišljenje i savet. Ne zaboravite ni da o vašoj rekaciji govori i vaše telo – klimnite povremeno glavom da pokažete da slušate, osmehnite se ohrabrujuće, ćutite kada je potrebno da ćutite.
Kada ste ih saslušali i nema više nešto posebno da se kaže, potrudite se da prijateljima skrenete pažnju s problema. Nemojte pristajati na aktivnosti tipa kazna i osveta, bolje je izlaženje na svež vazduh i neka vrsta zabave. Možete ići u bioskop, praviti filmski maraton kod kuće, organizovati nezvanični sportski meč, napraviti super klopu i zajedno je pojesti, ići u šoping, ići nekud na izlet (uz dozvolu roditelja, naravno), ići u zoo-vrt, pomagati nekom trećem…
Važno je i da znate sledeće: prijateljima možete biti podrška, ali ne možete umesto njih rešavati njihove probleme. A nekada se radi o nečemu suviše krupnom za vas i tada ne treba oklevati da se obratite nekom starijem za pomoć, čak i ako ste zamoljeni da čuvate tajnu. Neke od osoba koje bi trebalo da mogu da pomognu su vaši roditelji, odrasli rođaci kojima verujete, nekad i starija sestra ili brat, nekad i neki nastavnik ili školski psiholog.
Podržati prijatelje, u suštini, nije nešto teško – a i te kako znači. Podržavamo vas u toj plemenitoj aktivnosti!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com