Tinejdžeri i multitasking (1)

Verovatno ste čuli za multitasking, a čak i ako niste, skoro je sigurno da ga praktikujete, samo ne znate da je to to. Multitasking je nešto što deluje kao jako korisna sposobnost, neko vreme su ga i preporučivali, a u poslednje vreme se čini da su tinejdžeri u tome čak i bolji nego odrasli. Međutim, multitasking ima i svojih mana, i uglavnom je bolje izbegavati ga.
Šta je multitasking? To je kad radite više stvari istovremeno. Nekada su se žene uzimale kao sjajan primer multitaskinga, to jest njihova sposobnost da naprave ručak tako da sva jela koja ga čine budu gotova u isto vreme. Danas se nešto ređe daju konkretni primeri, a onda kada se daju, najčešće su povezani s tehnologijom – recimo, istovremeno kuckate poruku na mobilnom, pričate s nekim uživo ili fiksnim telefonom i vrtite programe na televiziji.
Zbog čega bi tinejdžeri u tome bili bolji od odraslih? Jer su mlađi i mozak im je "svežiji"? Zapravo, ne, već zato što su u današnje viđenje multitaskinga sve više uključene nove tehnologije, a tinejdžeri su naviknutiji na njih nego oni stariji, u čijem detinjstvu neke od tih tehnologija nisu ni postojale ili bar nisu bile u opštoj upotrebi.
A koji je problem s multitaskingom, kad je baš super istovremeno pričati telefonom s drugaricom, četovati preko interneta i raditi još dve-tri stvari? Problem je u tome što multitasking jako opterećuje mozak; posle njega se neretko osećate i fizički iscrpljeno (i može se desiti da dospete u paradoksalnu situaciju, osećate da ste mrtvi umorni, da bi vam dremka baš prijala, ali pošto vam telo nije dovoljno umorno, ne možete pa ne možete da zaspite, što vas dodatno iscrpljuje).
Pored toga što opterećuje mozak, multitasking ne dopušta da se na bilo koju od tih aktivnosti koje obavljate u potpunosti koncentrišete, pa tako prijatelji s kojima pričate osećaju da ih ne slušate zaista i nezadovoljni su, a ne znaju ni zašto su nedovoljni jer izgledate kao da ih slušate i jer i oni na isti način komuniciraju s vama; u porukicama pravite greške; u ostalim aktivnostima takođe ponešto zabrljate… Prilikom multitaskinga napravi se mnogo više grešaka nego kad stvari radite jednu po jednu.
Sutra pročitajte o dugoročnim posledicama multitaskinga i šta biste mogli da pokušate povodom toga.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com