Umete li da se ponašate? (1)

Moguće je da vam je već dosta roditeljskih pridika tipa „lepo se ponašaj“. Možda su vaši roditelji među onima koji smatraju da ne treba da vas „opterećuju uštogljenim pravilima“, već da ćete ono što vam je potrebno ionako naučiti usput. I u jednom i u drugom slučaju, postoje pravila ophođenja koja je dobro znati. Možda se to nekima ne čini „kul“; možda se boje da ne izgledaju kao „dobre mamine devojčice“ i „mamini sinovi“. Ne brinite; ne predlažemo vam ništa slično. Ovo je samo kratak podsetnik kako se treba ophoditi prema onima koji vas okružuju.

Možda vam to sada ne izgleda kao nešto jako bitno, ali dobri odnosi sa javnošću (a „javnost“ su, u suštini, svi koji su oko vas) u životu vam i te kako mogu značiti, i na poslovnom i na privatnom planu. Zato, pročitajte – jednog dana će vam svakako koristiti. Nije loše znati kako da budete sopstveni agent za odnose sa javnošću (uzgred budi rečeno, posao agenta za odnose sa javnošću je veoma dobro plaćen – da li ste sada zainteresovani?).

Jedna od osnovnih stvari – u svakoj prilici lepo se ophodite prema roditeljima, prijateljima, profesorima, rodbini, prema znancima i neznancima. Često se uz nekoliko lepih reči problemi mnogo brže i lakše rešavaju nego uz agresiju – a ako vas svi znaju kao nekog ko se uvek lepo ponaša, biće i skloni da vam priskoče u pomoć kad je potrebno.

Ne zanemarujte stil komunikacije, jer on dosta govori o vama. Pravilo je: „Čoveku sve treba da je lepo – i lice, i misli, i telo, i odelo.“ Ma koliko nervozni bili, trudite se da komunicirate ljubaznim tonom.

Sagovornike uvek treba saslušati. Dosadni su vam? Znate već šta će vam reći? Ni jedno ni drugo nije razlog da ih prekidate – da li ste sigurni da vi njima niste dosadni i da oni ne misle da već znaju šta ćete im reći? Kada govorite, trudite se da jasno saopštavate svoje misli.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com