Upamtiti snove

Snovi mogu biti lepi, ružni, šašavi, uzbudljivi, zanimljivi… Nekad se možete upitati kako to da ste sanjali nešto toliko šašavo, a nekad vas san baš obraduje. S druge strane, ima i onih koji nikada ne mogu da se sete šta su sanjali – u toj meri da im se čini da uopšte i ne sanjaju, čak i ako pamte podatak da svako ljudsko biće sanja po nekoliko puta u toku spavanja. Možda je tako i s vama; možda nikako ne možete da upamtite snove i bude vam malčice žao kada neko u društvu prepričava "ludački" san koji je imao, pa nastavi sledeći sa svojim "uvrnutim" snom, svi se izređaju, a vi nemate šta da kažete. Ako je tako, evo male pomoći kako da svoje snove lakše pamtite.
Pored kreveta neka vam uvek budu papir i olovka. Iako svako sanja po nekoliko puta u toku spavanja, uglavnom pamtimo samo poslednji san – a taj san možete da zapišete, makar u osnovnim crtama, čim se probudite. Tako ćete ga bolje upamtiti i moći ćete da detaljno ispričate zanimljive delove. Možete od tih zapisa da napravite i sopstveni dnevnik snova – ne morate ni sa kim da podelite ono što ste u taj dnevnik zapisali, ako ne želite, a moglo bi da vam bude interesantno da se prisetite nekih snova.
Korisno je da vam roletne ostanu spuštene i da ne spavate s uključenim svetlima. Jako svetlo će vas smesta vratiti u javu, odnosno, od njega ćete zaboraviti šta ste sanjali – san će vam izbledeti i iščileti iz sećanja.
Nemojte da iskačete iz kreveta čim se probudite. Sačekajte otprilike dva minuta. To je vreme koje vam je potrebno da "dođete sebi", a možete ga iskoristiti i da malo razmišljate o snu koji ste sanjali. Plus, ako sačekate dva minuta, znatno su manje šanse da "ustanete na levu nogu".
Koncentracija vam je slaba i teško vam je da pamtite snove? Za to postoji trening: tri puta dnevno sklopite oči na dva minuta i prisećajte se svojih snova. Tako ćete uvežbati koncentraciju i sebe navići na pamćenje snova.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com