Sigurno ste se dosad naslušali različitih priča i verovanja povezanih s raznim životinjama (medved je trapav, lisica je lukava, da spomenemo samo one najčešće). Da li ste se nekada upitali koliko u takvim pričicama ima istine? Recimo, mada medved zbog svoje veličine deluje trapavo, on to uopšte nije: sa svom svojom težinom on je u stanju da hoda preko gomile suvih grančica a da ne slomi ni jednu jedinu (da li ste vi to u stanju?). Evo još malo različitih verovanja o životinjama i podataka koliko u tim verovanjima ima istine.
Recimo, postoji verovanje da konji nisu u stanju da povraćaju. Ovo vam može zvučati neverovatno – zašto pa ne bi mogli – ali tačno je. Naime, konji imaju veoma snažan mišić između stomaka i jednjaka, a taj mišić onemogućava povraćanje progutane hrane. Sad, ako ste pomislili da bi i vama zgodno došlo tako nešto, to je već greška; takav mišić bi možda onemogućio bulimiju, ali bi onemogućio i da po što hitnijem postupku iz organizma izbacite hranu koja je pokvarena ili hranu ili piće koji sadrže toksične supstance – ono što škodi vašem organizmu moralo bi prethodno da prođe kroz kompletan digestivni trakt i izazove oštećenja.
Još jedno uverenje koje može zvučati šašavo: flamingosi su ružičasti zato što jedu krabe. Opet, verovali ili ne, ova priča je tačna. Krabe i alge kojima se flamingosi pretežno hrane u sebi sadrže supstancu kantaksantin, koja njihovom perju daje ružičastu boju.
Najpopularnije uverenje ostavili smo za kraj: kada se nađu u opasnosti, nojevi zabijaju glavu u pesak. E, tu već nema istine. Kada se osete ugroženim, nojevi beže. A kada im se učini da su uspeli da se sklone na dovoljno sigurno mesto, ravno polegnu vrat na zemlju kako ih visina ne bi odala i kako bi bili što neprimetniji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com