Zaštita od sunca obavezna

Sigurno ste se dosad već naslušali upozorenja o tome koliko je sunčevo zračenje opasno. Da li to znači da upozorenja više nisu potrebna? Nažalost, ne, jer se, uprkos upozorenjima, mnogi i dalje čvare pod suncem, a posledica toga je da broj obolelih od raka kože raste (uzgred budi rečeno, rak kože ume grozno da boli, toliko da neki smrt dočekaju kao olakšanje). Ali, jaoj, zaštita od sunca je takva gnjavaža, hoćete da uživate u letu i da idete kud god vam padne na pamet, u koje god doba dana da vam padne na pamet! Može da bude gnjavaža, to je tačno, ali imate jedan život i jedno telo – niste sami sebe našli na ulici, pa da vam ne bude žao da pronađeno izgubite. Dakle: kako se štititi od sunca?

Krema, mleko ili losion koji štite od sunčevih zraka su obavezni. Što viši zaštitni faktor, to bolje. Ne treba ih nanositi samo kad ste na plaži – sunce je jako i kad ste usred grada. Najpraktičnije je da kremu nanesete odmah ujutro nakon što ste se umili i istuširali. Taman ćete tako i da negujete svoju kožu. Ne zaboravite da je treba naneti na celo telo i na lice, vrat i uši (postoje posebne zaštitne kreme za lice, ukoliko vam je koža osetljiva). Greška je kremu naneti samo na delove za koje predviđate da će biti otkriveni u toku dana, jer se odeća može i pomeriti.

Odeća: najbolje je da vam telo bude pokriveno odećom. Mala tajna: lagana odeća kroz koju lako prodire vazduh leti je čak i prijatnija nego da vam je najveći deo tela otkriven – verujte, u takvoj odeći neće vam biti ništa toplije nego u majičici na bretele i šortsu. To što ćete biti prekriveni odećom ne znači da vam zaštitna krema nije potrebna, jer vas odeća samo delimično štiti, otprilike kao da ste naneli kremu sa zaštitnim faktorom sedam.

Zaštita glave: obavezne su naočari za sunce (plus ćete s njima izgledati „kul“) i obavezno je da nečim pokrijete glavu. Hoće li to biti neka „kul“ marama, kačket ili šešir (onakav kakav nosi Ešton Kučer efikasnije štiti od slamnatog šešira kakav je nosila vaša baka), na vama je da odlučite – glavno je da se zaštitite.

Uz svu tu zaštitu i dalje je najbolje uopšte ne izlaziti napolje nakon 11 časova pre podne pa do četiri posle podne. A i šta ćete napolju da se pečete u to vreme?

Lekcija završena.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com