Sigurno ste primetili da su hotelske posteljine uvek savršeno bele i čiste. Ipak, nije lako hotelskom osoblju da postignu taj rezultat. Na sreću, oni imaju svoje tajne koje vam mi otkrivamo u nastavku:
Opterećenje mašine za veš
Idealno je ako mašinu ispunite vešom 80%. Ako stavite veliku količinu veša, neće ga dobro oprati. Isto tako, ako u bubnju ima jako malo stvari, one će se brže oštetiti zbog mehaničkog delovanja.
Temperatura vode
Da bi se izvršila dezinfekcija i da bi se otklonila prljavština, temperatura vode 40-60 stepeni se smatra optimalnom. Pranjem u hladnoj vodi se ne mogu uništiti bakterije i grinje sa posteljine i peškira, a vrela voda oštećuje tkaninu.
Sredstva za pranje
Umesto omekšivača koji se gomila i vremenom čini veš grubim, osoblje hotela koristi sirće. Prilikom ispiranja dodajte 100 ml sirćeta kako bi vam veš bio mekan i kako biste izbegli tragove deterdženta.
Borba s flekama
-Sveže fleke od ulja pospite zamenom za šećer ili skrobom, a potom jednostavno operite veš.
– Kako biste uklonili tragove od znoja na beloj odeći, koristite program pretpranja, bilo kojim deterdžentom na temperaturi 40, a zatim uključite program pranja za izbeljivanje.
– Ako ostavite veš da odstoji sat vremena u vodi sa solju (1 supena kašika na litar vode), a potom ga operete, uspećete da uklonite mrlje od kafe ili vina.
– Soda bikarbona će pomoći da uklonite žutilo s bele odeće i da se rešite neprijatnog mirisa. Pored praška za pranje ili običnog sapuna dodajte i pola merice sode bikarbone i operite veš u vreloj vodi.
Sušenje
Eksperti savetuju da, ukoliko je to moguće, veš sušimo na otvorenom vazduhu, pod suncem. Ako ipak morate da koristite mašinu za sušenje, stavite u bubanj tenisku lopticu i peškiri će vam biti mekani.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com