Najnovija istraživanja pokazuju da plinska kuvala proizvode opasne toksine koji su sastavni deo gasova koje ispuštaju vozila, prenosi Independent.
Ako je verovati ovim tvrdnjama, takve materije mogu iziritirati pluća i dospeti u krvotok te tako povećati rizik od razvoja srčanih oboljenja, raka, pa čak i Alchajmerove bolesti.
Stariji ljudi i deca su najosetljiviji
Na ovakvu vrstu zagađenja vazduha najosetljiviji su deca i stariji ljudi.
Jedna studija je pokazala da plinske peći uzrokuju nagli porast zagađujućih materija u vazduhu unutar zatvorenog prostora i da one mogu biti mnogo veće od nivoa zagađujućih čestica koje lebde naokolo prometnom gradskom ulicom. Za potrebe istraživanja deca su išla u školu s rančevima opremljenim monitorima koji su evidentirali zagađenje vazduha, prenosi časopis New Scientist.
,,Mnoga deca su zapravo bila izložena većem zagađenju kod kuće u večernjim satima, dok je jedan od roditelja pripremao obrok na plinskom kuvalu, nego zagađenju vazduha na putu do škole“, rekao je profesor Frenk Keli s londonskog Imperijal koledža.
Astma i plinska kuvala
Na osnovu drugog istraživanja dokazano je da je svaki osmi slučaj astme koja se razvije u detinjstvu u SAD zapravo posledica izlaganja plinskim kuvalima u zatvorenim prostorima. I profesor Keli, koji nije učestvovao u toj studiji slaže se da su plinski šporeti „glavni izvor zagađenja vazduha u zatvorenim prostorima“.
On takođe smatra da boravak u prostoriji s plinskim kuvalom može biti uzročnik astme ili ostalih zdravstvenih stanja kod osetljive dece.
,,Ukoliko dete s astmom živi u domaćinstvu s plinskim kuvalom, verovatno će pokazivati više simptoma bolesti nego u slučaju da u kući postoji električna alternativa“, kaže Keli i dodaje da je taj problem izraženiji u manjim domovima bez odgovarajuće ventilacije.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com