Mnoge domaćice vole da koriste sirće za ribanje gotovo svih površina, i ne sluteći da bi od toga mogle da imaju više štete nego koristi.
,,Sirće nikada ne sme da se koristi u svojoj „punoj snazi“, jer je previše jako. Uvek ga razblažite mešanjem jednakih delova sirćeta i vode“, napominje stručnjak za ekološko čišćenje Tonja Haris.
,,Alkoholno sirće je efikasno i u čišćenju tepiha, a ako na tepihu ima mrlja, pospite ga sodom bikarbonom i poprskajte alkoholnim sirćetom“, rekla je Haris za Mind Body Green.
Ona je objasnila postupak pripreme alkoholnog i jabukovog sirćeta, a naglasila je da jedno više preferira od drugog.
Primarna razlika između ove dve vrste sirćeta je odakle dolaze. Jabukovo sirće se pravi postupkom u kome se jabuke drobe, iz njih se izdvaja tečnost koja prolazi kroz dve faze fermentacije.
Destilovano belo sirće se dobija oksidacijom alkohola, što rezultira rastom bakterija i stvaranjem sirćetne kiseline, objasnila je Tonja Haris. Kada je reč o čišćenju domaćinstva, Tonja kaže da je belo sirće bolja opcija.
,,Jabukovo sirće ima mnogo prednosti, ali kada je u pitanju upotreba kao sredstvo za čišćenje, više volim belo sirće. Iako je jedna od prednosti jabukovog sirćeta za čišćenje njegov miris, slađi i prijatniji od mirisa belog sirćeta“, dodala je Tonja Haris.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com