Bušilica koja se sastojala od burgije i luka kojim je ručno pokretana bila je poznata još u starom Egiptu. Danas je njena tehnološki mnogo naprednija naslednica nezamenljiva mašina u radionici kućnog majstora.
Bilo da se radi o bušenju zida da bi se na njega nešto okačilo ili o bušenju drveta i metala, za svaku od ovih namena postoje i specifične burgije, ali i različite bušilice.
Neke bušilice rade na električni pogon, neke su ručne, a postoje i one gonjene vazduhom pod pritiskom (pneumatske bušilice). Takođe, imamo i vibracione i udarne (zovu ih elektropneumatske) bušilice, kojima je lakše bušiti beton, kao i akumulatorske bušilice, koje nam još služe i za zavrtanje i odvrtanje zavrtnjeva.
Postoje profesionalne i hobi bušilice. Običnom kućnom majstoru poslužiće i hobi alat, ali ako ste u mogućnosti, priuštite sebi bušilicu nekog renomiranijeg proizvođača u profesionalnoj varijanti.
Danas je većina bušilica višenamenska, tako da bi jedna pažljivo izabrana mogla da podmiri sve zahteve kućnog majstora. Trebalo bi u tom slučaju da ima prekidač za izbor režima rada. Njime se bira da li će mašina raditi u normalnom režimu (bez vibracija), što je neophodno prilikom bušenja drveta ili metala, zatim s vibracijom, što će vam olakšati bušenje betona, kamena i sličnih tvrđih materijala, a treći režim bi bio koristan ako biste želeli da štemujete zidove i najčešće je obeležen simbolom čekića (u ovom režimu nema rotacije).
Akumulatorski alat je zgodan jer ste s njim prilično nezavisni od nekog stalnog izvora struje, a možete raditi i na mestima gde struje uopšte nema. I u ovoj kategoriji postoje akumulatorske hobi bušilice i moguće je da će već one zadovoljiti vaše zahteve. Međutim, za pouzdane bušilice ove vrste neophodno je izdvojiti i do deset puta više novca nego za njihovu hobi varijantu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com