Mnogi se od nas utapaju u torbama za viลกekratnu upotrebu โ platnenim torbama ili debljim, izdrลพljivijim plastiฤnim kesama koje trgovci jeftino prodaju ili poklanjaju kupcima kao ekoloลกki prihvatljiviju alternativu jednokratnoj plastici.
Te gomile kesa stvaraju nove ekoloลกke probleme, jer torbe za viลกekratnu upotrebu imaju puno veฤi karbonski otisak od tankih plastiฤnih kesica. Prema jednoj proceni, pamuฤni ceger treba upotrebiti najmanje 7100 puta kako bi bio zaista ekoloลกki prihvatljiva alternativa konvencionalnoj plastiฤnoj kesi.
Odgovor na to koja je najzelenija zamena za plastiฤnu kesu za jednokratnu upotrebu nije jednostavan, ali savet se svodi na sledeฤe: Ponovo upotrebite sve kese koje imate kod kuฤe, ลกto viลกe puta moลพete.
Stvari koje morate imati na umu kad idete u prodavnicu
Dobronamerne zabrane i ograniฤenja jednokratne plastike u nekim sluฤajevima imaju neลพeljene posledice, pa je u Nju Dลพersiju, ovogodiลกnja zabrana jednokratnih plastiฤnih i papirnatih kesa znaฤila da su se usluge dostave namirnica poฤele obavljati u debljim kesama i kupci se sada ลพale na gomilu cegera za viลกekratnu upotrebu s kojima ne znaju ลกta ฤe.
U Ujedinjenom Kraljevstvu proseฤna osoba sada kupi samo tri jednokratne kese godiลกnje, ลกto je pad u odnosu na 140 kesa u 2014. godini. Meฤutim, po podacima Greenpeacea, britanski supermarketi u 2019. prodali su 1,58 milijardi trajnih plastiฤnih kesa ลกto je 57 po domaฤinstvu i viลกe od jedne kese nedeljno. I to je poveฤanje od 4,5 posto u odnosu na 2018.
To sugeriลกe da taj model, po kojem se nudi izdrลพljivija plastika kako bi se podstakla njena ponovna upotreba, jednostavno ne funkcioniลกe, piลกe CNN, a prenosi HRT.
Dvostruki uticaj na okolinu
โ Ako nam prodavnice samo daju deblje plastiฤne kese, rekla bih da je politika sveukupni promaลกaj, rekla je Dลพudit Enk, bivลกa regionalna upravnica Agencije za zaลกtitu okoline, a sada predsednica Beyond Plastics, ameriฤke neprofitne organizacije koja radi na zaustavljanju zagaฤenja uzrokovanog plastiฤnim proizvodima za jednokratnu upotrebu.
Kada se radi o proceni uticaja kese na okolinu tokom njenog ลพivotnog veka, potrebno je uzeti u obzir mnogo razliฤitih stvari: materijal, teลพinu, proizvodni proces i naฤin na koji se odlaลพe.
Izdrลพljiva plastiฤna kesa za kupovinu izraฤena od istog materijala kao i klasiฤna plastiฤna kesa za jednokratnu upotrebu, ali dvostruka teลพa ima dvostruki uticaj na okolinu, osim ako se ne koristi viลกe puta, zbog ฤega se tanka plastiฤna vreฤica za jednokratnu upotrebu moลพe ฤiniti benignijim izborom baziranim na njenom uticaju na klimu.
Kljuฤ za smislenost izdrลพljivih plastiฤnih kesa
Kljuฤ za smislenost izdrลพljivih plastiฤnih kesa je njihova istrajna ponovna upotreba i paลพljivo odlaganje kako ne bi zavrลกile kao plastiฤni otpad.
Izveลกtaj izraฤeno za Program Ujedinjenih nacija za okolinu 2020. pokazalo je da se izdrลพljiva kesa od polipropilena mora koristiti otprilike 10 do 20 puta viลกe u poreฤenju s plastiฤnom kesom za jednokratnu upotrebu, dok se polietilenska kesa za viลกekratnu upotrebu mora koristiti pet do 10 puta viลกe od jednokratne plastiฤne kese.
Uvek ฤe biti sluฤajeva u kojima zaboravimo svoje cegere ili torbe za viลกekratnu upotrebu kod kuฤe. Kada to uradimo, moramo da kupimo kesu u prodavnici. A ako tada veฤ imamo previลกe izdrลพljivih kesa kod kuฤe, bilo bi bolje iz klimatske perspektive kupiti papirnatu ili plastiฤnu kesu za jednokratnu upotrebu, rekao je Tomas Ekval, jedan od autora izveลกtaja UNEP-a i pomoฤni profesor na Tehnoloลกkom univerzitetu Chalmers u ล vedskoj.
Uticaj pamuฤnih cegera na okolinu puno veฤi
Pamuฤna torba postala je jeftin statusni simbol za sve brendove i pojedince koji ลพele da izbegnu plastiku i pokaลพu svoju zelenu orijentaciju. Ali, pamuk je usev koji zahteva puno resursa i koristi znatnu koliฤinu pesticida i ฤubriva, koji unose nitrate u zemlju i vodene tokove i rezultira stvaranjem azotni oksid, gasa staklene baลกte. To znaฤi da je njegov uticaj na okolinu veฤi nego ลกto mnogi ljudi misle.
Prema izveลกtaju UNEP-a, pamuฤni ceger potrebno je upotrebiti 50 do 150 puta kako bi imala manji uticaj na klimu u poreฤenju s jednom plastiฤnom kesom za jednokratnu upotrebu. Izveลกtaj danske agencije za zaลกtitu okoline iz 2018. sugeriลกe da bi pamuฤni ceger trebalo upotrebiti najmanje 7100 puta kako bi se ublaลพio njegov uticaj na okolinu u poreฤenju s klasiฤnom plastiฤnom kesom u supermarketu koja se jednom ponovo koristi kao kesa za smeฤe, a zatim se spaljuje.
Taj izveลกtaj posmatrao je 15 razliฤitih ekoloลกkih pokazatelja, ukljuฤujuฤi klimatske promene, oลกteฤenje ozona, zagaฤenje vazduha, koriลกฤenje vode i zemljiลกta. Meฤutim, kada se istraลพivanje svelo iskljuฤivo na uticaj pamuka na klimu, pamuฤni ceger trebali bi ponovo upotrebiti najmanje 52 puta.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com