Ceo život na pogrešan način peremo kupaće kostime: Evo šta se mora uraditi nakon kupanja

Kupaći kostim, bez obzira da li ga koristimo svakodnevno ili samo tokom odmora, izložen je mnogim uticajima koji mogu oštetiti tkaninu. Hlor iz bazena, morska so, pesak i kreme za sunčanje mogu da razbiju elastičnost materijala i izazovu promenu boje, što često dovodi do bržeg kvarenja vaše omiljene letnje odeće. Kako je kupaći kostim često značajna investicija, važno je znati kako ga pravilno održavati.

Većina kupaćih kostima je napravljena od spandeksa, rastezljive tkanine koja, ako se ne održava pravilno, vremenom gubi elastičnost. Iako je neizbežno da će se to desiti, pravilnim pranjem i negom možete produžiti vek i sačuvati originalni oblik kostima.

Pranje kupaćih kostima se preporučuje nakon svake upotrebe, najbolje ručno. Ako se ipak odlučite da perete u mašini za pranje veša, važno je da koristite vrećicu za pranje delikatne odeće i blagi deterdžent, dok ciklus treba da bude namenjen delikatnim tkaninama. Ispiranje kupaćeg kostima hladnom vodom odmah po izlasku iz bazena ili mora takođe je neophodno, jer pomaže u uklanjanju zaostalog hlora ili soli i na taj način smanjuje štetno dejstvo ovih supstanci na tkaninu.

Potopite ga u hladnu vodu

Stručnjaci savetuju i da kupaći kostim povremeno potopite u hladnu vodu uz dodatak blagog tečnog deterdženta za delikatnu odeću, kako bi se potpuno uklonili tragovi hlora i soli. Važno je napomenuti da obična voda ne može ukloniti sve ove supstance, pa je ovaj korak presudan za dugovečnost kostima.

Nakon pranja, sušenje kupaćeg kostima treba obaviti u hladu, dalje od direktne sunčeve svetlosti. UV zraci mogu da dovedu do bleđenja boje, pa je važno izbegavati sušenje na suncu, uprkos tome što je kupaći kostim namenjen za sunčanje.

Kvalitet kupaćih kostima takođe igra značajnu ulogu u njegovom životnom veku. Kako objašnjava Margaret Bišop, ekspertkinja za tekstil na njujorškom Tehnološkom institutu za modu, većina modernih kupaćih kostima se pravi od tkanina koje sadrže visok procenat elastina, spandeksa ili likre, što im omogućava da se rastežu. Međutim, kvalitet tkanine i broj šavova po centimetru utiču na cenu kostima. „Što je veći broj šavova, to je materijal veći kvalitet, ali i skuplji. Smanjenjem broja šavova smanjuju se troškovi, ali i kvalitet“, objašnjava Bišop.

Dakle, ako želite kupaći kostim koji će trajati godinama, isplati se uložiti u kvalitetan proizvod i pravilno ga održavati. Pravilna nega i pažljivo rukovanje su ključni za održavanje elastičnosti i boje, čime se produžava vek vašeg omiljenog kupaćeg kostima.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com